X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Mieczysław Ryba: próba usamorządowienia obrony Westerplatte to całkowity absurd

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:39
- Ani w sensie logicznym, ani merytorycznym nie da się wydarzeń na Westerplatte sprywatyzować ani usamorządowić, tak samo jak nie można usamorządowić i sprywatyzować strajków gdańskich - zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Pomnik Obrońców Wybrzeża w Gdańsku
Pomnik Obrońców Wybrzeża w GdańskuFoto: Patryk Kosmider/ Shutterstock

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uważa, że Europejskie Centrum Solidarności bezprawnie przetrzymuje tablice z postulatami sierpniowymi. Tablice zostały wypożyczone Centrum przez Narodowe Muzeum Morskie. Teraz muzeum chce ich zwrotu.

Dyskusje na Pomorzu wzbudza także kwestia świętowania rocznicy rozpoczęcia obrony Westerplatte - pojawiają się spory, czy uroczystość miałaby być państwowa, czy organizowana przez miasto.

Posłuchaj
19:17 [PR24]PR24 (mp3) 12 sierpień 2020 09_39_24.mp3 Prof. Mieczysław Ryba: historia powinna znaleźć się jednym z najważniejszych miejsc w całym procesie edukacyjnym (Temat dnia/Gość PR24)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
EN_Błaszczak_1200.jpg
Wojsko Polskie organizatorem obchodów na Westerplatte. Szef MON: to zapewni godność uroczystości

"Całkowity absurd"

- Powiem metaforycznie: to próba dzielenia Polski na dzielnice, (...) tworzenia mini-państw, "polis" na przestrzeni unitarnego państwa - ocenił prof. Mieczysław Ryba. - Takie tendencje są generowane od zewnątrz i to nie od dzisiaj - dodał.

W opinii gościa PR24, "próba sprywatyzowania czy usamorządowienia obrony o Westerplatte to historycznie całkowity absurd".

- Wolne Miasto Gdańsk nie stanęło wówczas po stronie Polski, tylko po stronie Hitlera. Miasto i jego senat było wówczas nazistowskie i przyjmowało Hitlera niezwykle entuzjastycznie, kiedy Gdańsk został zajęty, a Westerplatte zdobyte - tłumaczył.

Czytaj także:

Rola nauczania historii

- To walczyli polscy żołnierze - podkreślił wykładowca KUL. - Ani w sensie logicznym, ani merytorycznym nie da się tego sprywatyzować ani usamorządowić, tak samo jak nie można usamorządowić i sprywatyzować strajków gdańskich - wskazał historyk. Zaznaczył, że wydarzenia Sierpnia'80 były częścią "ogólnonarodowego zrywu".

Jak zaznaczył prof. Mieczysław Ryba, "jeśli mówimy o współczesnym procesie odzyskiwania pamięci, wychowania narodu, zwłaszcza młodego pokolenia, to historia powinna znaleźć się jednym z najważniejszych miejsc w całym procesie edukacyjnym".

- Ona nam da tę przeszłość w sensie prawdziwym i będzie wspólnototwórcza. Inaczej różni hochsztaplerzy, manipulatorzy (...) rozkawałkują nam Polskę mimo tego, że jesteśmy jednym narodem - uważa gość PR24.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 9.33

PR24/IAR, ms

Czytaj także

"To przejaw psychopatii". Dr Artur Wróblewski o krytyce obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:56
- Radosław Sikorski krytykuje Powstanie Warszawskie, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli również Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy" i dr Krzysztof Karnkowski, socjolog ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń