Szef KRRiT: powinniśmy skupiać się na bronieniu wolności słowa w Polsce

2020-08-18, 08:50

Szef KRRiT: powinniśmy skupiać się na bronieniu wolności słowa w Polsce
Witold Kołodziejski . Foto: PR24/AK

- Musimy stworzyć system, który umożliwi wszystkim istnienie w tym ekosystemie medialnym, a tutaj koncentracja mediów jest bardzo silnym i groźnym przeciwnikiem. Nie wystarczy chęć, żeby stworzyć informację, ale trzeba wbić się w ten medialny ekosystem - powiedział w Polskim Radiu 24 szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Posłuchaj

Posłuchaj

18.08.2020 Witold Kołodziejski o znaczeniu pluralizmu w mediach. (24 Pytania/PR24) 20:43
+
Dodaj do playlisty

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mówił o pluralizmie mediów w Polsce. - Nam jako KRRiT ciężko się zgodzić z opinią, że stopień pluralizmu mediów w Polsce pogorszył się w ciągu 5-6 lat. Mamy raczej do czynienia z brakiem obiektywnego pomiaru. To są subiektywne oceny pewnych środowisk, np. organizacji Reporterzy bez Granic - stwierdził szef KRRiT. - Na rynku telewizyjnym mamy trzy główne ośrodki, z czego dwie telewizje są raczej nastawione konfrontacyjnie do ośrodka rządzącego - dodał.

"Koncentracja mediów jest bardzo silnym i groźnym przeciwnikiem"

Gość PR24 był pytany w audycji "24 Pytania" o genezę i celowość dekoncentracji mediów w Polsce. Mówią o tym przedstawiciele strony rządzącej. Poseł PiS, członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka powiedziała, że wolą jej obozu politycznego jest, by ustawa o dekoncentracji mediów "została pokazana szybko w tej kadencji parlamentu". - Liczę na to, że będzie to jesienią. Prace trwają i decyzje należą do kierownictwa partii - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24. Joanna Lichocka wyjaśniła, że ta ustawa nie powinna być interpretowana jako walka z konkretnym tytułem czy wydawnictwem, ale z monopolem medialnym.

Witold Kołodziejski przekonywał w PR24, że "powinniśmy skupiać się na bronieniu wolności słowa w Polsce". - Każdy może i ma prawo mówić i pisać, co chce, taki czy inny koncern również, ale my mamy prawo oczekiwać, że będziemy w pełni świadomi tego, co odbieramy. Nie chodzi o to, żeby komukolwiek kneblować usta, ale uświadomić wszystkich, skąd czerpiemy informację - powiedział szef KRRiT.


Powiązany Artykuł

Sejm free c 1200.jpg
Janusz Kowalski: dekoncentracja mediów pomoże przywrócić ich pluralizm

- Prawo do informacji, to także prawo do pluralizmu informacji i do tego, żebyśmy mieli prawo docierania do różnych źródeł. I tu jest dużo gorzej. Musimy stworzyć system, który umożliwi wszystkim istnienie w tym ekosystemie medialnym, a tutaj koncentracja mediów jest bardzo silnym i groźnym przeciwnikiem. Nie wystarczy chęć, żeby stworzyć informację, ale trzeba wbić się w ten ekosystem medialny. A przeszkody są różne – począwszy od koncentracji największych grup medialnych, które nie będą chętne, żeby wpuszczać konkurencję na ten sam rynek - wyjaśniał Witold Kołodziejski.

W audycji także m.in. o tym, jaką rolę mają do odegrania media publiczne w związku z wydarzeniami na Białorusi oraz o liście premiera Mateusza Morawieckiego do Marka Dekana, prezesa wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Witold Kołodziejski, szef KRRiT

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 07.35

PR24/PAP/tb/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej