X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pekin chce uzależnić gospodarczo poszczególne państwa". Prof. Grochmalski o relacjach Białorusi i Chin

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 11:56
- Aleksander Łukaszenka zaczął budować swój parasol ochronny w oparciu o Pekin już w połowie lat 90. - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/BELTA / POOL

Białoruś i Chiny od połowy lat 90. XX wieku łączą relacje gospodarcze. - Chiny wybrały za kluczowe miejsce dla wymiany towarowej, struktur organizacyjnych, tworzenia bazy logistycznej Białoruś - mówił prof. Piotr Grochmalski. Co więcej, Aleksander Łukaszenka zaczął budować swój parasol ochronny w oparciu właśnie o Pekin, rezygnując ze zbliżenia z Rosją czy Unią Europejską.

Ekspert przypomniał, że już ok. 5 lat temu pojawiła się chińska koncepcja strategii nowoczesnego "jedwabnego pasa", a wraz z nią konkretne przedsięwzięcia.


Posłuchaj
24:07 PR24_MPLS 2020_08_25-10-33-30.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o strategicznej relacji Chin i Białorusi (Temat dnia/Gość PR24)

 

- Łącznie Chiny zainwestowały w Białoruś ponad 20 mld dolarów, z tego ok. 4,5 mld dolarów w projekty związane z zakupem broni przez Białoruś w Chinach - dodał.

Zobacz także:

Mgliste zasady i 5G

5G shutterstock 1200x660.jpg
Rośnie presja Chin na niemiecki rząd w sprawie sieci 5G

- Chińczycy realizują bardzo brutalną, ale skuteczną strategię rozszerzania swojej strefy wpływów. (...) Chcą przejąć strategiczne obszary dot. technologii - powiedział prof. Grochmalski. Dodał, że problemem przy takich przedsięwzięciach są częste zmiany i mgliste zasady.

- Chinom chodzi o uzależnienie gospodarcze poszczególnych państw. Widoczne są niesymetryczne relacje - Chiny więcej na tym korzystają, niż tracą - ocenił.

Gość audycji przypomniał, na czym polega technologia 5G. - Otwiera ogromny obszar urządzeń współpracujących w zamkniętym systemie - to internet rzeczy - mnóstwo urządzeń, które mają przekazywać różnego rodzaju informacje. 5G daje Chinom ogromne narzędzie do nadzoru społecznego, to nieprawdopodobna ilość informacji - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Grochmalski (ASzWoj)

Data emisji: 25.08.2020

Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/st

Czytaj także

Amerykański kontrwywiad: wybory prezydenckie zagrożone ze strony Chin, Rosji i Iranu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 00:29
Jak ogłosił Bill Evanina, dyrektor amerykańskiego Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa, Chiny, Iran i Rosja próbują wpłynąć na wybory prezydenckie, które mają się odbyć jesienią w tym kraju. Każde z tych państw ma inny cel i sposób działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grochmalski: Białoruś to kluczowy element ambicji Putina w kierunku odbudowy imperium

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 11:28
- Białoruś jest kluczowym elementem dla mrzonek czy też ambicji Putina na temat odbudowy rosyjskiego imperium. To bardzo niebezpieczne ambicje. Ten projekt jest realizowany konsekwentnie od momentu dojścia Putina do władzy, a w zasadzie – dojścia do władzy służb Federacji Rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Piotr Grochmalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Łukaszenka traci szansę, by wybrać, jak odejdzie. Tymczasem Kreml posłał na Białoruś specjalnych "doradców"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 09:34
- Rosja próbuje obecnie zorientować się w sytuacji na Białorusi i uzyskać narzędzia wpływu na sytuację  - ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Wład Kobets z ośrodka iSANS. Dodaje, że według niezależnych źródeł oprócz dziennikarzy z Rosji, samolotami FSB przylecieli ludzie do zadań specjalnych. Ekspert ostrzega, że Aleksander Łukaszenka za wszelką cenę będzie próbował utrzymać się przy władzy, nawet jeśli będzie musiał uciec się do przemocy.
rozwiń zwiń