Dębkowska o sytuacji polskiej gospodarki: przedsiębiorcy nadal czują niepewność
- Epidemia dała się najbardziej we znaki przedsiębiorcom na początku, koniec kwietnia był krytycznym momentem. Obserwujemy w naszych badaniach, że sytuacja zaczęła się poprawiać wraz z odmrażaniem gospodarki - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
2020-09-01, 21:35
Trzy czwarte firm przewidywało na początku lockdownu, że wychodzenie z pandemii nie przekroczy roku; obecnie blisko jedna trzecia zakłada, że stan ten potrwa wiele lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Powiązany Artykuł

Eksperci: dane zwiastują niższe spadki w gospodarce i szybsze odbicie
Najgorszym momentem dla przedsiębiorstw był koniec kwietnia - przypomniano. Na początku kwietnia 18 proc. badanych przedsiębiorstw nie miało płynności finansowej, a tylko 26 proc. firm oceniało, że dostępne środki finansowe pozwolą im na funkcjonowanie na rynku powyżej 3 miesięcy. "Na początku lipca już tylko 5 proc. firm cierpiało na brak płynności finansowej, a aż 60 proc. przedsiębiorstw posiadało środki finansowe pozwalające na funkcjonowanie na rynku powyżej 3 miesięcy" - czytamy w raporcie.
Katarzyna Dębkowska komentowała wnioski raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Badania prowadziliśmy przez pryzmat wartości sprzedaży, liczby nowych zamówień czy samooceny kondycji finansowej przedsiębiorstw. Obserwujemy w ostatnich badaniach, realizowanych w lipcu i sierpniu, że nastąpiło pewnego rodzaju zachwianie, niepewność wśród przedsiębiorców. Może to być spowodowane tym, że dalej żyjemy w warunkach niepewności, pandemia nie ustaje. Nasze badania pokazują, że przedsiębiorcy czują niepewność, aczkolwiek nie można tej sytuacji porównywać do wyników badań z początków kwietnia, kiedy te nastroje były fatalne - zauważyła.
Posłuchaj
Uspokoiła się też sytuacja dotycząca planów kadrowych w firmach - po pierwszych reakcjach przedsiębiorców na pandemię "naznaczonych paniką". Na początku kwietnia zmniejszenie zatrudnienia deklarowało 28 proc. badanych firm, a na początku lipca - 6 proc.; w całym badanym okresie z kryzysem wywołanym pandemią lepiej radziły sobie duże i średnie przedsiębiorstwa - zaznaczyli autorzy raportu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Spadł wskaźnik PMI dla przemysłu. Odczyt był jednak wyższy niż średnia z badań długoterminowych
- Zmniejszanie kosztów nadal jest dominującym elementem strategii biznesowej. 80 proc. myśli o takich działaniach w najbliższych miesiącach. Praca zdalna jest pewnym elementem ich zmniejszania, ale to pewna forma pracy, która musi być uregulowana w kodeksie pracy - zauważyła Katarzyna Dębkowska.
W raporcie porównano kondycję naszej gospodarki i innych rynków Unii Europejskiej. Analitycy zwrócili uwagę, że w marcu 2020 r. np. spadek produkcji przemysłowej we wszystkich państwach UE w porównaniu z lutym wyniósł 10,8 proc., a w kwietniu pogłębił się w odniesieniu do poprzedniego miesiąca do 18,2 proc. Były to "rekordowe miesięczne spadki w historii pomiarów Eurostatu, znacznie przewyższające wyniki związane z kryzysem finansowym pod koniec 2008 r. i na początku 2009 r.". "W Polsce spadki produkcji sprzedanej przemysłu były w marcu na tle unijnej średniej znacznie mniejsze (7,4 proc.), ale już w kwietniu ją przebiły (21,1 proc.)" - przypomnieli.
- Znamy wskaźnik inflacji za sierpień. Dane zaskakują
- Polskie firmy wychodzą z pandemii: zmieniają strategie, chcą zwiększać zatrudnienie
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Piotr Wąż
Goście: Katarzyna Dębkowska, Polski Instytut Ekonomiczny
Data emisji: 01.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 20.06
PR24/PAP/ka
REKLAMA