Prześladowania i wykluczenie chrześcijan w krajach buddyjskich. Niszczone są całe wioski

W krajach Azji o większości buddyjskiej umacnia się antychrześcijański ostracyzm, coraz częściej dochodzi też do otwartych prześladowań. Informuje o tym międzynarodowa organizacja Open Doors zajmująca się monitorowaniem sytuacji chrześcijan na świecie.

2020-09-04, 07:08

Prześladowania i wykluczenie chrześcijan w krajach buddyjskich. Niszczone są całe wioski
Mnisi z Luang Prabang. Foto: PR

Powiązany Artykuł

krzyz-swiatlo-przesladowanie-chrzescijanstwo-jennifer1051-Pixabay-1200.jpg
"Koronawirus przyspieszył dechrystianizację Europy o 10 lat". Kard. Hollerich o skutkach pandemii

Open Doors podkreśla, że w takich krajach jak Laos, Myanmar, Bhutan i Sri Lanka wyznawcom Chrystusa żyje się coraz trudniej. Najpopularniejszym zarzutem jest oskarżanie chrześcijan o łamanie harmonii społecznej i niszczenie kultury danego kraju. Konsekwencją tego jest, jak informuje współpracujący z Open Doors pastor z Bhutanu, wyrzucanie całych rodzin ze zdominowanych przez buddystów wiosek, by chrześcijańskie zwyczaje nie irytowały ich bóstw. W krajach gdzie umacnia się buddyjski nacjonalizm, wyznawcy Chrystusa widziani są jako niszczyciele tożsamości narodowej i kultury.

Domy chrześcijan zrównane z ziemią

W jednej z wiosek na północy Laosu przywódca wezwał wszystkich mieszkańców do uzbrojenia się w młotki i noże oraz do zniszczenia domów chrześcijan mieszkających w wiosce. Ci, którzy nie chcieli się przyłączyć do akcji, musieli zapłacić grzywnę. Chrześcijanie powołali się na oficjalny dekret, który uznaje ich wiarę za legalną religię, ale to nie powstrzymało napastników. Kiedy rodziny zwróciły się o pomoc do władz, spotkały się z niezrozumieniem i złośliwością - nakazano im zostać w ruinach swoich domów. Sołtys ponownie wezwał chrześcijan do wyrzeczenia się wiary. Kiedy odmówili, ich domy zostały całkowicie zniszczone. Rodziny zostały wypędzone, a ich ziemię przekazano innym członkom wioski. Na otwartych polach wysiedleńcy budowali prowizoryczne schronienia, jednak i one zostały wkrótce zniszczone za namową władz.

Powiązany Artykuł

pap papież franciszek 1200.jpg
Papież Franciszek: módlmy się za prześladowanych za wiarę

Ataki na nawróconych z buddyzmu

Prześladowania mocno odbija się na codziennym życiu chrześcijan, są marginalizowani i wykluczani z lokalnych społeczności. Dyskryminujący ostracyzm przejawia się m.in. w tym, że buddyści nie chcą kupować od chrześcijan np. węgla drzewnego czy drewna na opał. - Jeśli nie sprzedamy tych produktów, nie mamy pieniędzy, żeby kupić ryż i utrzymać rodziny – mówi pastor z Myanmaru. Ujawnia, że w szczególnie trudnej sytuacji są konwertyci z buddyzmu. - Bywają aresztowani i zastraszani przez władze, własne rodziny się ich wypierają, zrywają wszelkie kontakty, a rodzice wydziedziczają nawrócone dzieci – wylicza pastor. Mimo tych trudności Kościół w Laosie, Myanmarze, Bhutanie i Sri Lance żyje i rośnie, wnosząc ewangeliczne przesłanie w buddyjski świat.

pg,VaticanNews,OpenDoors

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej