"Przyspieszmy prace". Apel szefa dyplomacji UE ws. sankcji za łamanie praw człowieka

2020-09-15, 19:44

"Przyspieszmy prace". Apel szefa dyplomacji UE ws. sankcji za łamanie praw człowieka
Josep Borrell . Foto: PAP/EPA/Francisco Seco / POOL

Szef unijnej dyplomacji zaapelował o przyspieszenie prac nad sankcjami za łamanie praw człowieka w reakcji na próbę otrucia nowiczokiem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Chodzi o restrykcje wzorowane na amerykańskiej ustawie Magnickiego, ale ze względu na nawiązanie do Rosji i opory niektórych krajów nowe przepisy, nad którymi trwają prace, tak się nie nazywają.

Powiązany Artykuł

shutterstock aleksiej nawalny free 1200 — kopia.jpg
Nawalny powoli wraca do zdrowia. Wiadomo już, co planuje rosyjski opozycjonista

Josep Borrell podczas debaty w Parlamencie Europejskim zaproponował, by zostały one nazwane reżimem sankcyjnym Nawalnego. - Mam nadzieję, że to, co wydarzyło się z panem Nawalnym, zachęci państwa członkowskie do zakończenia dyskusji i do działania, by zaakceptować sankcje za łamanie praw człowieka, które byłyby tym, co Amerykanie nazywają ustawą Magnickiego. My moglibyśmy po swojemu nazwać je reżimem sankcyjnym Nawalnego - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Posłuchaj

Debata w PE o Białorusi - apel do Rosji, sankcje i wezwanie do nowych wyborów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Zgodę dla prac nad sankcjami dali w grudniu ubiegłego roku ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich. Od tego czasu trwają prace techniczne z udziałem prawników i ekspertów nad przygotowaniem odpowiednich regulacji. Zgodnie z nowymi sankcjami osoby uznane za winne łamania praw człowieka będą miały zakaz wjazdu do Unii i zamrożone aktywa finansowe w Europie.

Czytaj także:

Ustawę Magnickiego, przewidującą sankcje za łamanie praw człowieka, jako pierwsze wprowadziły Stany Zjednoczone, później także kilka europejskich krajów, między innymi Wielka Brytania i państwa bałtyckie. Na poziomie unijnym przez długi czas nie było na to zgody.

Siergiej Magnicki był adwokatem, który odkrył przypadki korupcji w rosyjskiej administracji. Aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych i torturowany, zmarł w więzieniu w 2009 roku nie doczekawszy procesu.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej