"Rozumiem górniczą nieufność". Krzysztof Wołodźko o transformacji energetycznej

- To nie jest tylko problem górników i ich rodzin, ale całego mnóstwa biznesów żyjących z ich pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wołodźko ("Gazeta Polska Codziennie").

2020-09-25, 13:55

"Rozumiem górniczą nieufność". Krzysztof Wołodźko o transformacji energetycznej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa - poinformowali przedstawiciele stron.

Powiązany Artykuł

górnictwo 1.jpg
Ostatnia kopalnia będzie zamknięta w 2049 roku. Porozumienie ws. transformacji górnictwa podpisane

Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

Krzysztof Wołodźko podkreślał, że porozumienie ma ważne skutki krótkoterminowe, jak gwarancja pracy do emerytury przed górników dołowych i długofalowe, jak zaprzestanie wydobycia węgla przez ostatnią kopalnię w 2049 r. - Obie strony zdają sobie sprawę z kontekstu i umocowania sytuacji związanej z polskim górnictwem i z tego, że nie jest tak łatwo i szybko zamknąć - zaznaczył.

"Trauma dotycząca górnictwa"

- W Polsce mamy do czynienia z traumą dotyczącą górnictwa, np. to, co działo się w Wałbrzychu, gdzie masowe zamykanie kopalń doprowadziło do niesamotnej degradacji społecznej, do powstania biedaszybów i nędzy. Rozumiem górniczą nieufność, wobec jakiegokolwiek rządu, który kieruje polską, ale te kopalnie wcześniej czy później będą zamykane - stwierdził.

REKLAMA

Posłuchaj

25.09.2020 Krzysztof Wołodźko (Polskie Radio 24 / Północ, południe) 6:44
+
Dodaj do playlisty

Komentując politykę państw wspólnoty w kwestiach dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu, stwierdził, że nie zawsze deklaracje państw UE są zgodne z ich działaniami. - Niemcy bardzo dbają o to, żeby swoje interesy energetyczne umiejętnie przedstawiać światu, narracja o zielonej energii nie do końca zgadza się z  tym, co robi się w rzeczywistości. Niemiecki pragmatyzm jest bardzo silny, wywierany jest nacisk na państwa ościenne, by szły drogą transformacji, ale Niemcom zależy przede wszystkim na realizacji własnych interesów. Też powinniśmy tak na to patrzeć - komentował.

Już wcześniej informowano, że strony zgodziły się, iż transformacja górnictwa ma być rozłożona na wiele lat, a górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury.

Wypracowanie porozumienia kończy trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Według danych spółki, rano uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG. Związkowcy odwołali też zaplanowaną na piątkowe popołudnie manifestację w Rudzie Śląskiej.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Krzysztof Wołodźko

REKLAMA

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 12:51

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej