Ścieki znów płyną do Wisły. Awarii uległ system przesyłowy przy oczyszczalni "Czajka"
Stołeczne MPWiK znów zrzuca ścieki do Wisły. Popsuła się jedna z pomp tłoczących nieczystości do tymczasowego kolektora ułożonego na moście pontonowym. Ścieki płyną tylko jedną nitką bypassa.
2020-09-28, 16:32
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są transportowane do oczyszczalni "Czajka" jedną nitką tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Druga pozostaje wyłączona z powodu usterki jednej z pomp. Część nieczystości jest zrzucana do Wisły.
Powiązany Artykuł
Trzaskowski: tymczasowy rurociąg to pierwszy krok. Realizacja docelowa w przyszłym roku
"To nie jest układ tymczasowy"
- To jest układ tymczasowy i bardzo wrażliwy, szczególnie na śmieci, które trafiają do kanalizacji. Dlatego w tym miejscu apelujemy o nie wrzucanie śmieci do toalet. Od paru lat prowadzimy akcję edukacyjną pod hasłem: "Sedes to nie kosz na śmieci" - mówił Marek Smółka.
Posłuchaj
Jednocześnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poprosił MPWiK o wyjaśnienia w związku z ilością ścieków, które zrzucono do Wisły w weekend. Rzecznik WIOŚ Milena Nowakowska: "Inspektorzy są zaniepokojeni dysproporcją, ponieważ zazwyczaj przesył przez most pontonowy w ostatnich dniach wynosił około 200 tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę, natomiast 27 września ilość ścieków, która wpłynęła do Czajki, była zdecydowanie mniejsza, a bardzo dużo ścieków trafiło do Wisły. Zwróciliśmy się do spółki, aby wyjaśniła nam, dlaczego wydajność tego mostu tak mocno spadła w przypadku deszczowej pogody."
MPWiK zapewniło, że intensywnie pracuje nad przywróceniem pełnej funkcjonalności układu. "Szacujemy, iż naprawa pompy wysokiej na 3 m, o wadze ponad 6 ton potrwa do godzin porannych 29.09.2020 r." - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Do awarii układu przesyłowego doszło 29 sierpnia rano. W ubiegłym tygodniu uruchomiono dwie nitki bypassa, którym ścieki płynęły do oczyszczalni "Czajka". Do tego czasu do Wisły trafiło ponad 5 mln m sześc. nieczystości.
Posłuchaj
kb/pkr
REKLAMA