Jak Polacy oceniają pracę prokuratury i sądów? Nowy sondaż

33 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę prokuratury, natomiast pozytywnie - 31 proc. - wynika z najnowszego badania CBOS. Autorzy badania wskazują także, że funkcjonowanie sądów częściej spotyka się z krytyką badanych (43 proc.) niż z nich aprobatą (33 proc.).

2020-10-06, 11:35

Jak Polacy oceniają pracę prokuratury i sądów? Nowy sondaż
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: corgarashu / shutterstock

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, jak oceniają funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Z badania wynika, że obecnie sądy i prokuratury odbierane są podobnie jak pół roku temu.

Powiązany Artykuł

sąd proces zstock 1200.jpg
Przybywa pozwów frankowiczów. Sądy orzekają zazwyczaj zgodnie z żądaniami konsumentów

"Opinie o działalności prokuratury pozostają bardzo zróżnicowane - w zasadzie tyle samo osób ocenia ją dobrze (31 proc.), ile źle (33 proc.). Funkcjonowanie sądów z kolei częściej spotyka się z krytyką badanych niż aprobatą (43 proc. wobec 33 proc.)" - czytamy.

"Opinie na temat pracy sądów są mniej zróżnicowane, a w niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych przeważają głosy dezaprobaty" - wskazuje CBOS.

Miasto a wieś 

Z badania wynika, że pracę sądów lepiej oceniają mieszkańcy wsi (35 proc.) niż mieszkańcy miast powyżej 500 000 mieszkańców (28 proc.). Z kolei najlepiej oceniającą pracę sądów grupą społeczną są bezrobotni (46 proc.), a najgorzej - średni personel, technicy (57 proc.).

REKLAMA

"Na tle pozostałych elektoratów partyjnych najlepiej funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oceniają zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, a najgorzej - Konfederacji. Pozytywnymi opiniami wyróżniają się najmłodsi respondenci" - zaznaczają autorzy badania.

Czytaj także:

Z kolei o pracy prokuratury częściej dobrze niż źle wypowiadają się potencjalni wyborcy rządzącego ugrupowania.

"Badani identyfikujący się z prawicą, najbardziej zaangażowani w praktyki religijne, a także respondenci w wieku od 18 do 34 lat, osoby mające wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, uzyskujące niskie dochody per capita i mieszkańcy wsi" - podaje CBOS.

REKLAMA

Według badania negatywnymi ocenami pracy prokuratury wyróżniają się przede wszystkim zwolennicy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Są to - według badania - ankietowani deklarujący lewicową orientację polityczną, niepraktykujący religijnie, a poza tym respondenci najlepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach, z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach w przeliczeniu na osobę, niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej oraz badani mający od 55 do 64 lat.

***

CBOS przeprowadził sondaż w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 7 do 17 września w grupie 1149 osób.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej