more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS zapowiada weto ws. budżetu UE. Prof. Krysiak: nie dajmy się sprzedać za 30 srebrników

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 16:30
-  Weto ma pokazać, że są pewne granice. Jeśli pozwolimy przekroczyć tę granicę, to Polski nie będzie. Nie sprzedajmy się za trzydzieści srebrników - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: PR24/TB

"Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz, jesteśmy po dobrej stronie historii" - mówił Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie", pytany o polskie weto ws. unijnego budżetu i funduszy na odbudowę po pandemii koronawirusa.

1200_Kaczyński_EN.jpg
"Będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski". Prezes PiS o naciskach ze strony UE

Zdaniem prof. Zbigniewa Krysiaka mamy do czynienia z kapitałową przemocą. - To jest nowy neomarksizm. W komunizmie przemoc fizyczna była sposobem sprawowania władzy. Dziś kapitał staje się narzędziem przemocy - powiedział ekonomista. 

Posłuchaj
24:16 PR24_MPLS 2020_10_14-15-33-09.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o wecie ws. budżetu UE (Temat dnia/Gość PR24)

 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że UE zmierza w kierunku superpaństwa. - Powinniśmy jeszcze bardziej integrować się z ludźmi dobrej woli w Europie, żeby do tego nie dopuścić. Instrumenty ekonomiczne są do tego środkiem. Istota EWG polegała na tym, że instytucje i instrumenty miały mieć charakter przejściowy. Tymczasem różne instytucje funkcjonują obecnie, jakbyśmy mieli do czynienia ze strukturą państwową. Służy temu nawet Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Powinniśmy się otrząsnąć, nie wycofywać z kształtowania Europy. Nasza rola integracyjna jest potrzebna - tłumaczył prezes Instytutu Myśli Schumana.

Czytaj także:

Dodał, że weto Polski ma pokazać pewne granice. - Kardynał Wyszyński powiedział non possumus komunistom, na ołtarze nie będziecie nam siadać. To jest właśnie ten moment. Jeśli pozwolimy przekroczyć tę granicę, to Polski nie będzie. Wiele osób powtarza, że jeżeli my się cofniemy, to zginie cała Europa. Nie poddajmy się, nie sprzedajmy się za trzydzieści srebrników - podsumował prof. Zbigniew Krysiak. Jego zdaniem UE należy przekształcić we Wspólnotę Narodów Europy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Zbigniew Krysiak

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 15.33

PR24

 

Czytaj także

"Zachodni politycy uwierzyli, że to temat numer jeden". Płociński o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 10:26
- To jest tak naprawdę gra o przyszłość całego europejskiego projektu, czy uda nam się szybko uruchomić fundusze pomocowe. A w tej chwili chodzi tylko o tę praworządność. Chyba rzeczywiście za bardzo zachodni politycy uwierzyli w to, że to jest jakiś temat numer jeden w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Wojciech Przybylski z "Res Publiki Nowej" oraz publicysta Wojciech Wybranowski.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem