more_horiz
Wiadomości

"Znajdujemy się w wyjątkowej sytuacji". Abp Gądecki apeluje ws. odwiedzania grobów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:45
W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych oraz pandemią koronawirusa, arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje o rozłożenie odwiedzania cmentarzy na dni poprzedzające i następujące po 1 listopada. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się również do osób starszych, by odłożyły wizyty na cmentarzach i pozostały w domach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pablo77

eastnews gądecki 1200.jpg
"Przyjmuję ją z wielkim uznaniem". Stanisław Gądecki o decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W informacji przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu podano, że w związku ze zbliżającym się 1 listopada, kiedy miliony Polaków tradycyjnie odwiedzają groby swoich bliskich, abp Gądecki wydał specjalny apel do wiernych.

Zwracając uwagę, że ma miejsce duży wzrost zakażeń koronawirusem poprosił - "o rozłożenie odwiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości".

"Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły odwiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę" - napisał Przewodniczący KEP.

Udział w mszach

Przypomniał również, że w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we mszach św. niedzielnych i święta nakazane. Zwrócił uwagę, że "można z nich skorzystać również w uroczystość Wszystkich Świętych".

- W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji - zaapelował abp Gądecki.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem