X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To ohydne". Protestujący sparodiowali pochód ze zwłokami ofiary Grudnia '70

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 01:30
Podczas manifestacji w Gdyni przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zainscenizowano pochód ze zwłokami Janka Wiśniewskiego (właściwie Zbigniewa Godlewskiego), ofiary Grudnia 1970. - To ohydne - skomentował zajście działacz opozycji w czasach PRL Krzysztof Wyszkowski.
Protest w Gdyni
Protest w GdyniFoto: Twitter/urbaniak_michal
  • Protestujący sparodiowali pochód ze zwłokami ofiary Grudnia '70 - Zbigniewa Godlewskiego
  • Środa jest kolejnym dniem protestów w Trójmieście po wydanym w zeszłym tygodniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczeniu
  • Tysiące osób, głównie młodych, wyszło na ulice miast, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzenia przepisów aborcyjnych oraz niechęć do partii rządzącej

W Gdańsku największe zgromadzenie pod nazwą "Strajkodisco general" rozpoczęło się o godz. 18.00 we Wrzeszczu, w pobliżu biura poselskiego Konfederacji. Przybrało ono charakter imprezy przy muzyce klubowej. Tłum zablokował skrzyżowanie alei Grunwaldzkiej z Jaśkową Doliną. Uczestnicy przynieśli ze sobą transparenty, skandowali m.in.: "J...ć PiS", odpalono też race.

Wcześniej odbyły się manifestacje zorganizowane przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej oraz uczniów. Do protestów w obronie praw kobiet po raz kolejny dołączyli również kierowcy.

pomnik ak tt 1200.jpg
"Barbarzyńskie i bezprawne". Premier o zniszczeniu pomnika Polski Walczącej w Warszawie

"Postsowietyzm pozostaje groźny"

Demonstracja odbyła się także w Gdyni. Jej uczestnicy idący na czele protestu nieśli na drzwiach przesłoniętą biało-czerwoną flagą kukłę kobiety. Nawiązali tym samym do wydarzeń z grudnia 1970. Wówczas w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. Szczególnie tragicznym okazał się 17 grudnia, nazwany później "czarnym czwartkiem". Aby stłumić protesty, władze PRL zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Jedną z ofiar był zastrzelony przez wojsko 18-letni Zbigniew Godlewski, pracownik fizyczny Zarządu Portu Gdynia. Seria z karabinu maszynowego przeszyła jego głowę i klatkę piersiową. Jego ciało robotnicy położyli na drzwiach i ponieśli ulicą Świętojańską do centrum Gdyni.

Wkrótce po grudniowej masakrze, inżynier ze stoczni Krzysztof Dowgiałło napisał "Balladę o Janku Wiśniewskim". Nie znał on prawdziwej tożsamości chłopaka, którego niesiono na drzwiach. Wybrał więc popularne imię i nazwisko, aby stworzyć symbol grudniowej masakry. W 40. rocznicę Grudnia Kazik Staszewski nagrał swoją wersję "Ballady o Janku Wiśniewskim". Piosenka jest też motywem przewodnim filmu fabularnego "Czarny czwartek" w reżyserii Antoniego Krauzego z 2011 r.

Nawiązanie przez uczestników gdyńskiego protestu do wydarzeń grudniowych były opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski nazwał skandalem.

- To ohydne. W świetle tych strasznych wydarzeń z ostatnich dni to jest pieczątka postesbecka. To, co wydarzyło się podczas demonstracji w Gdyni, pokazuje, że postsowietyzm pozostaje groźny. Podsycanie emocji m.in. przez media nie jest trudne. Udało się rozkręcić fikcyjne zagrożenie i oburzenie. Mam wrażenie, że w protestach uczestniczy wiele młodych osób na zasadzie zabawy, festynu, może jakiejś awantury. To bardzo smutne. Jestem jednak przekonany, że absolutna większość spośród tych tysięcy dzieci biorących udział w marszach w całej Polsce tak na naprawdę nie podziela tych wulgarnych, agresywnych, barbarzyńskich haseł - powiedział były opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski.

Do sprawy odniósł się też w mediach społecznościowych prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

"Wczoraj jasno powiedziałem, że protest nie daje prawa do przemocy ani profanacji. Parodiowanie tragicznych scen z wypadków Grudnia'70 jest głupie, niegodne i wywołuje moje oburzenie" - napisał na Twitterze prezydent Szczurek.

W środę protesty po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych odbywają się także w innych miastach i mniejszych miejscowościach w regionie, m.in. w Sopocie, Rumi, Wejherowie, Pucku, Lęborku, Słupsku, Kartuzach, Nowym Dworze Gdańskim, Sztumie.

ks

Czytaj także

Protestujący w Warszawie idą pod siedzibę PiS-u. Duże utrudnienia w centrum

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 21:21
Tłum protestujących przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powoli rozchodzi się spod Sejmu. Część manifestantów udaje się w kierunku ul. Nowogrodzkiej. Ruch w centrum Warszawy jest poważnie utrudniony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Delegitymizacja PiS jako partii politycznej ma bardzo długą historię". Paweł Badzio o protestach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 19:51
- Na pewno przez część polityków protest kobiet w sprawie orzeczenia TK został wykorzystany - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" w debacie wskazywał z kolei, że to niepopularne działania PiS przeistoczyły protest w demonstracje skierowane przeciwko władzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agresja spotyka się ze zdecydowaną reakcją". Rzecznik KSP o protestach w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 22:45
W Warszawie policja zatrzymała jedną osobę za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. W stolicy kolejny dzień trwają protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego zakazującej aborcji eugenicznej. Dotychczas mają spokojny charakter.
rozwiń zwiń