"Poczucie odpowiedzialności wygrywa". Prof. Arkadiusz Jabłoński o zachowaniach społecznych podczas pandemii

- W sytuacji przewidywanego powrotu do normalności łatwiej nam wyrzec się różnych rytuałów codzienności czy świętowania, gdy wiemy, że to konieczne na pewien czas. Traktujemy to jako wyraz naszej odpowiedzialności. Gdy nie wiemy, z czym mamy do czynienia, lepiej słuchać obowiązujących zasad i reguł, podporządkować się im - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (KUL).

2020-11-05, 10:55

"Poczucie odpowiedzialności wygrywa". Prof. Arkadiusz Jabłoński o zachowaniach społecznych podczas pandemii
Budowa szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań, 04.11.2020. . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia, które zaczną obowiązywać od soboty - to m.in. ograniczone funkcjonowanie centrów handlowych, czasowe zamknięcie instytucji kultury czy ograniczenie usług hotelarskich.

Powiązany Artykuł

maska źle shutterstock_1677852019 1200.jpg
Prof. Boroń-Kaczmarska: jesteśmy w połowie pandemii, warto przyswoić zasady bezpiecznego funkcjonowania

W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Od poniedziałku zdalna nauka zostanie wprowadzona w klasach 1-3. Pozostałe ograniczenia, które funkcjonowały dotychczas, zostały utrzymane.

Prof. Arkadiusz Jabłoński analizował postawy społeczne wobec zagrożenia pandemią koronawirusa. - Pojawia się coś w rodzaju traumy społecznej, znacznego niepokoju o to, co może nas spotkać. Obowiązujące reguły gry dotyczące naszego stylu życia są poddawane daleko idącym próbom. Musimy szukać nowych pomysłów, mierzyć się z nowymi formami pracy czy wypoczynku. Coraz częściej jesteśmy skazani na to, że nie ma podziału codziennych obowiązków, rytmu dnia, do których przywykliśmy - zauważył.

Posłuchaj

05.10.2020 prof. Artur Kozłowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:09
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał gość audycji, potrzeba przeorganizowania naszego życia codziennego jest doświadczeniem, które powoduje lęk, który wzmacniany jest także przez postawy kwestionujące istnienie pandemii. - Ciągłe wątpliwości, czy pandemia faktycznie istnieje, czy to nie spiski i działania, które mają nas, jako ludzkość do czegoś przyzwyczaić czy zmusić, pytania, czy to jest jakaś forma broni biologicznej, to wszystko sprawia, że ten lęk może spowodować daleko idące zmiany w teraźniejszym sposobie doświadczania rzeczywistości - zaznaczył.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

REKLAMA

Goście: Prof. Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 05.11.2020

Godzina emisji: 9.33

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej