"Dzisiaj za nielegalne adopcje grożą bardzo surowe kary". Michał Wójcik o ochronie praw dzieci
- To my przygotowaliśmy ustawę, która to uregulowała, dzisiaj już takich ofert nie znajdziemy. W innych krajach jest to możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów).
2020-11-10, 09:15
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek o wydanie trójki rodzeństwa do Niemiec. Wcześniej, na mocy postanowienia sądu I instancji, miało dojść do rozdzielenia pięciorga dzieci i ich matki.
Powiązany Artykuł
"Edukacja nie potrzebuje rewolucji". Przemysław Czarnek o udziale młodzieży w protestach
Dzięki interwencji prawników Instytutu Ordo Iuris rodzina może pozostać razem. W Niemczech jedna z dziewczynek prawdopodobnie doświadczała przemocy seksualnej ze strony dziadka od strony ojca.
Michał Wójcik podkreślał, że w tej sprawie sąd drugiej instancji podjął właściwą decyzję. - Nie wolno rozdzielać rodzeństwa, to szkodzi dobru dziecka. W tym przypadku sąd stanął na wysokości zadania. Państwo stanęło w obronie swoich obywateli - zaznaczył.
Gość audycji odniósł się także do targów organizowanych w Belgii, podczas których pary mogą korzystać z usług surogatek za odpowiednią opłatą. - To dzieje się w kraju, którego politycy mówią, że to Polska jest krajem niepraworządnym. Odbywają się tam targi, także dla osób homoseksualnych, podczas których można wybrać sobie dzieci, biorąc pod uwagę np. kolor skóry czy włosów, można w istocie kupić sobie dziecko. To rzecz nieprawdopodobna, ale prawdziwa. To jest handel ludźmi, naruszenie praw człowieka. Powinniśmy głośno o tym krzyczeć do Komisji Europejskie. W traktatach jest artykuł dotyczący poszanowania praw człowieka, także dzieci, najbardziej bezbronnych. Komisja Europejska woli jednak zajmować się Polską czy innymi sprawami - zwracał uwagę.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Michał Wójcik komentował także decyzję organizatorów Marszu Niepodległości o zmianie formy organizacji tego wydarzenia, w tym roku ma to być przejazd autami, a nie tradycyjny przemarsz. - Organizatorzy marszu stanęli na wysokości zadania. Można powiedzieć ludziom, by ze względów epidemiologicznych nie wychodzili na ulice, zrobić to inaczej, by chronić obywateli - stwierdził.
- Prof. Waldemar Paruch: Strajk Kobiet skończy podobnie jak Komitet Obrony Demokracji
- Prof. Chwedoruk: trend wulgaryzacji języka debaty publicznej jest nieuchronny
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Michał Wójcik
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 7.47
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA