X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dyrektor Zamku Królewskiego o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości: zbrukanie rocznicowej idei

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 14:39
- Chuligańskie wybryki, zachowania niegodne i wulgarne absolutnie nie powinny mieć miejsca podczas Marszu Niepodległości. Niestety z powodu takich postaw idea ta sięgnęła bruku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski, historyk i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Audio
  • Prof. Wojciech Fałkowski o znaczeniu święta 11 listopada, idei Marszu Niepodległości oraz wydarzeniach, do jakich doszło podczas tegorocznej edycji wydarzenia ("Temat dnia/Gość PR24")
Starcia policji i uczestników Marszu Niepodległości na rondzie de Gaullea w Warszawie
Starcia policji i uczestników Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle'a w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Ponad 300 osób zatrzymanych, 35 rannych policjantów, zabezpieczone przez policję materiały pirotechniczne oraz broń, starcia funkcjonariuszy z grupą chuliganów. Tak w skrócie można opisać to, do czego doszło w środę w centrum Warszawy, którędy przeszedł Marsz Niepodległości.

PAP Marsz Niepodległości policja 1200.jpg
"Policja z założenia była przygotowana na najczarniejsze scenariusze". Prof. Reginia-Zacharski o Marszu Niepodległości

Mimo że - zgodnie z zapowiedziami organizatorów – Marsz miał być zmotoryzowany - wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Podczas pochodu doszło do zamieszek. Na rondzie de Gaulle'a w stronę policjantów poleciały kamienie i race. 

Prof. Fałkowski: uważałem to za znakomity pomysł 

Do idei Marszu Niepodległości i wspólnego obchodzenia rocznic odniósł się prof. Wojciech Fałkowski. Przyznał, że pomysł świętowania odzyskania przez Polskę wolności po latach zaborów w formie wielotysięcznego pochodu bardzo mu się podobał.

- Uważam, że świętowanie ważnych rocznic powinno mieć w sobie wymiar powszechny, powinno ogarniać duże masy ludzi również przez wywieszanie flag, śpiewanie hymnu, pikniki. W tę formę wpisywał się właśnie Marsz Niepodległości, który uważałem za coś znakomitego, wielką ideę. Niestety sięgnęła ona bruku - ocenił.

Posłuchaj
24:04 PR24_MPLS 2020_11_12-13-33-39.mp3 Prof. Wojciech Fałkowski o znaczeniu święta 11 listopada, idei Marszu Niepodległości oraz wydarzeniach, do jakich doszło podczas tegorocznej edycji wydarzenia ("Temat dnia/Gość PR24")

1200.jpg
Zamieszki na Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: żądamy dymisji Komendanta Głównego Policji

"Chuligańskie wybryki są karygodne"

Prof. Fałkowski zaznaczył, że w ostatnią środę na ulicach Warszawy "widzieliśmy chuliganerię". - To karygodne. To zbrukanie idei rocznicowej, jak i świętowania wspólnotowego. Chuligańskie wybryki, zachowania niegodne i wulgarne absolutnie nie powinny mieć miejsca podczas marszu - wskazał dyrektor Zamku Królewskiego.

CZYTAJ TAKŻE:

Pojawiają się dyskusje, w których proponuje się zmianę formuły Marszu Niepodległości, by nie dochodziło do takich scen, jakie oglądaliśmy w tym roku. Rozmówca Tadeusza Płużańskiego podkreślił, że kluczowe jest to, by zachować wspólnotowe działanie mas społecznych, żeby obchody święta 11 listopada nie były oficjalną akademią, a radosną manifestacją ludzi przywiązanych do polskiej tradycji i historii.

- Ważne jest, by mogli to w sposób ładny, bezpieczny i całkowicie dopasowany do okoliczności wspólnie pokazać. W Marszu Niepodległości koniecznym jest skuteczne oddzielenie chuliganów i prowokatorów od normalnych ludzi, którzy chcą zademonstrować przywiązanie do rocznicy i tego, co ze sobą niesie - podkreślił prof. Fałkowski.

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
ProwadzącyTadeusz Płużański
Gośćprof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie
Data emisji: 12.11.2020
Godzina emisji: 13.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jabłoński: Ruch Narodowy nie skorzystał z szansy pozbycia się gęby zadymiarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 10:45
- Ruch Narodowy, który ciągle jest wiązany z organizowaniem jakichś zadym, miał okazję pokazać wyższy poziom odpowiedzialności, nie skorzystał z tej szansy - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Z drugiej strony mieliśmy do czynienia z daleko idącą dysproporcją w działaniach policji w porównaniu do tego, co działo się podczas protestów związanych ze Strajkiem Kobiet - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski ratusz: w zamieszkach największe straty poniosła infrastruktura drogowa

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 10:47
- W wyniku zamieszek 11 listopada największe straty zanotowano w infrastrukturze drogowej - poinformowała w czwartek rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.
rozwiń zwiń