Rocznica zamordowania kapitana Henryka Flamego. "Musiał dołączyć do swoich podkomendnych"
- Ponad 100 żołnierzy "Bartka" zostało zamordowanych we wrześniu 1946 roku w wyniku operacji "Lawina" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 naczelnik delegatury IPN w Opolu Tomasz Greniuch.
2020-11-28, 18:48
1 XII 1947 kapitan Henryk Flame "Bartek", dowódca grup leśnych VII (Śląskiego) Okręgu NSZ, został zamordowany strzałem w plecy w restauracji w Zabrzegu przez funkcjonariusza MO Rudolfa Dadaka. U sprawcy wykryto "chorobę psychiczną" i sprawę przeciwko niemu umorzono. Morderca został awansowany i przeniesiony. - Tamta władzę sprawę wyczyściła. Podjął ją IPN po 2000 roku. Sami kombatanci, podkomendni kapitana Flamego po 1989 roku, gdy można już było mówić prawdę, zaczęli tego się dopominać - powiedział Tomasz Greniuch z Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Powiązany Artykuł
Edward Taraszkiewicz ps. Żelazny. Likwidator komunistycznych funkcjonariuszy i konfidentów
IPN podjął się śledztwa ws. inspiracji milicjanta w kierunku zabicia Henryka Flamego. Musiało zostać jednak umorzone, bo sprawca już nie żył. - Natomiast rozmawiałem na najbliższymi Henryka Flamego. Przez 60-70 pozostali strażnikami pamięci o żołnierzach Henryka Flamego i jego śmierci. Przychylam się ku ich tezie, że Henryk Flame został zamordowany z inspiracji Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a całą sprawę koordynowało katowickie UB. Henryk Flame musiał dołączyć do zamordowanych przez UB swoich podkomendnych. Ponad 100 żołnierzy "Bartka" zostało zamordowanych we wrześniu 1946 roku w wyniku operacji "Lawina" - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Czerwona szarańcza. Jak Sowieci grabili "wyzwalane" tereny
REKLAMA
W nocy z 25 na 26 września 1946 funkcjonariusze UB zwabili podstępem ok. 140 żołnierzy oddziału "Bartka"ze Śląska Cieszyńskiego. Rozbrojono partyzantów i zamknięto w stodole, którą obrzucono w nocy granatami, podpalono i wysadzono w powietrze.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tomasz Greniuch (naczelnik delegatury IPN w Opolu)
Data emisji: 28.11.2020
REKLAMA
Godzina: 17.06
Polecane
REKLAMA