Fake newsy i zmiana klimatu. Jak walczyć z dezinformacją w sieci

- Zmiany klimatyczne wywołały falę fake newsów, co jest łatwo udowodnić, dlatego zorganizowaliśmy konkurs na klimatyczną bzdurę 2024 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Kardaś, redaktor naczelna serwisu "Nauka o klimacie".

2025-01-23, 20:00

Fake newsy i zmiana klimatu. Jak walczyć z dezinformacją w sieci
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com

20 stycznia tego roku, ogłoszone zostały nominacje do plebiscytu "Klimatyczna bzdura 2024 roku". Internauci głosują na nominowane wypowiedzi na stronie: klimatycznabzduraroku.pl. Plebiscyt ma już swoją tradycję, to jego 11 edycja.

Zmiana klimatu to zjawisko doskonale znane nie tylko naukowcom, napędzane powodowanym przez człowieka nadmiernym wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) w atmosferze, podnoszącym średnią, globalną temperaturę. Wciąż jednak niektórzy uczestnicy debaty publicznej negują te podstawowe, potwierdzone naukowo fakty. 

Posłuchaj

dr Aleksandra Kardaś mówi o konkursie na klimatyczne bzdury ( Zmiana klimatu) 22:20
+
Dodaj do playlisty

Konkurs ma pokazać, jak wiele zarzutów wobec nauki o ociepleniu klimatu ma charakter tylko paranaukowy lub wręcz zupełnie absurdalny, bazujący na negatywnych emocjach i lękach. Kiedyś dostęp do naukowych ustaleń był trudniejszy, dziś internauci szybko weryfikują informacje w sieci. Część z pojawiających się w sferze publicznej fake newsów ma na celu zniechęcenie społeczeństwa do zielonej transformacji unijnej gospodarki.

Za takimi działaniami najczęściej stoi niewiedza, ale wiele jest przypadków świadomej dezinformacji płynącej do nas z zagranicy. 

REKLAMA

 

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: dr Aleksandra Kardaś (redaktor naczelna serwisu Nauka o klimacie)
Data emisji: 23.01.2025
Godzina emisji: 19.06


Źródło: Polskie Radio 24 / sw / kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej