"Niewyrównane rachunki i spory". Publicyści o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy
- Wiele wskazuje na to, że konflikt w Zjednoczonej Prawicy nadal jest aktualny. Widoczna jest frustracja związana z postawą Solidarnej Polski wobec polityki europejskiej Mateusza Morawieckiego - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". W "Debacie Poranka" udział wzięli także dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
2020-11-30, 11:00
Publicyści debatowali w Polskim Radiu 24 na temat sytuacji w Zjednoczonej Prawicy w kontekście bieżących wydarzeń politycznych. Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" ocenił, że Solidarna Polska postrzegana jest "trochę jako formacja niepoważna, która aby zapunktować u twardego elektoratu, jest gotowa na wewnętrzny konflikt w koalicji rządzącej".
Posłuchaj
- Solidarna Polska zdaje się mieć poczucie, że premier, budując kanały komunikacyjne, nawiązując kontakty i tłumacząc polskie stanowisko posunął się za daleko i stał się człowiekiem kompromisu, na który Zjednoczona Prawica nie powinna się godzić - powiedział publicysta.
Powiązany Artykuł
Andrzej Anusz: Mateusz Morawiecki będzie próbował pokazać, że nie jest zakładnikiem Zbigniewa Ziobro
"Coraz wyraźniejsze są ambicje Solidarnej Polski"
Dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego stwierdził, że wiele wskazuje na to, iż rekonstrukcja rządu nie została jeszcze ostatecznie zakończona. - Nadal są niewyrównane rachunki i wielu polityków myśli nadal kategoriami sporu, który miał miejsce w Zjednoczonej Prawicy - powiedział.
Wg gościa Polskiego Radia 24 spór w koalicji rządzącej zażegnano, ale tylko w przestrzeni medialnej. - Przez kilka tygodni wydawało się, że zawieszono broń, ale widać, że powoli to się kończy. Widoczne są ambicje poszczególnych polityków i formacji, głównie Solidarnej Polski - tłumaczył.
REKLAMA
- Politolog: brak jednolitości w dużej partii jest naturalny
- PiS odwiesza swoich posłów. Suski: nadal mamy większość w Sejmie
- Politycy Zjednoczonej Prawicy czują się ośmielani do odwieszania broni po publicznym roztrząsaniu kolejnych sporów, jak np. ten związany z piątką dla zwierząt. Przykładami są minister Ardanowski czy poseł Kołakowski - dodał Gajewski.
Powiązany Artykuł
"Rozbicie Zjednoczonej Prawicy byłoby nieodpowiedzialnością". Jan Krzysztof Ardanowski zostaje w klubie PiS
Wymiana ministra sprawiedliwości?
Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre zwracał uwagę na to, że scenariusz wymiany ministra sprawiedliwości jest równie nieprawdopodobny jak wymiana szefa rządu. - Taka zmiana byłaby realna, gdyby forsowana przez ministra Ziobro twarda polityka dot. weta, do której dostosował się cały rząd, okazałaby się nieskuteczna - podkreślał.
Mosoń wskazywał, że gdyby weto okazało się porażką, europejskie kraje mogłyby np. zastosować taktykę negocjacji międzyrządowych i sprawić, że fundusz odbudowy byłby rozdzielony na wszystkie kraje Unii Europejskiej - oprócz Polski i Węgier. Wg niego w takim przypadku możliwa byłaby wymiana ministra sprawiedliwości.
REKLAMA
- Jednak każda zmiana to przyznanie się do winy i porażka, a Zjednoczona Prawica nie może sobie dziś na to pozwolić - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)
Data emisji: 30.11.2020
Godzina emisji: 08.36
ks
REKLAMA
Polecane
REKLAMA