Darmowe i dobrowolne szczepienia Polaków na COVID-19. Premier poinformował, kiedy mogą się rozpocząć

- Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi. Czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków, od której zależy moment startu, wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno gotowi - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że szczepienia przeciw COVID-19 będą darmowe i dobrowolne. 

2020-12-02, 14:30

Darmowe i dobrowolne szczepienia Polaków na COVID-19. Premier poinformował, kiedy mogą się rozpocząć
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Adam Guz/KPRM/Twitter/@PremierRP
  • Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca
  • Ich koszt waha się od 5 do 10 mld złotych
  • Szef rządu wskazał, że szczepienia na koronawirusa w Polsce będą darmowe i dobrowolne, wymagane będzie przyjęcie dwóch dawek
  • Obecnie opracowywana jest logistyka szczepień. Szef rządu przewiduje, że preparaty będą dostępne w POZ, oraz że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą lekarze, pracownicy służb mundurowych, personel i mieszkańcy zakładów opiekuńczo-leczniczych, oraz osoby starsze
  • - Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, może przerwać łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców - mówił szef rządu

Powiązany Artykuł

szczepionka 1200 shutterstock.jpg
"Spełnia surowe normy bezpieczeństwa". Szczepionka Pfizera i BioNTechu przeciw koronawirusowi zaaprobowana

45 milionów dawek za kilka mld złotych

Szef rządu poinformował, że złożono zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Ich koszt waha się od 5 do 10 mld zł. Szef rządu zaznaczył, że szczepionka będzie darmowa w dystrybucji i dobrowolna. 

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: szczepionki na koronawirusa będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Preparaty zamówiono od firm "takich jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson" - poinformował premier. Zaznaczył, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. 

REKLAMA

Czytaj także:

Szef rządu ocenił, że masowe szczepienia Polaków mogłyby ruszyć w pierwszym kwartale 2021. - Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi. Czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków, od której zależy moment startu. Wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno gotowi - zapewnił szef rządu. 


Powiązany Artykuł

koronawirus free laboratorium shutt 1200 .jpg
Minister zdrowia: testy antygenowe od dziś dostępne w POZ. Będą uwzględniane w statystykach

Przede wszystkim POZ

Premier mówił na konferencji prasowej, że cała logistyka związana z dystrybucją szczepionki na koronawirusa jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów na czele z wybranymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych. Szef rządu podkreślał, że celem rządu jest dostępność szczepionek w każdej gminie w Polsce.

- Punkty szczepień to przede wszystkim POZ, nasze podstawowe jednostki opieki zdrowotnej, następnie pozostałe miejsca opieki zdrowotnej, także mobilne nasze jednostki, które będą dokonywały szczepień w różnych miejscach w Polsce - poinformował szef rządu.

REKLAMA

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki dodał, że czwarty obszar, który chce wykorzystać do szczepień, to szpitale rezerwowe, jak mówił, to "te szpitale, które zaczęliśmy budować w październiku z myślą o tym, że COVID-19 może się rozwijać jeszcze groźniej, niż się rozwijał" (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- Dziś wiemy, że te szpitale rezerwowe być może pozostaną rezerwowe na dłużej i chcemy je w tym kontekście wykorzystać dla procesu szczepień, one się jeszcze w ten sposób dodatkowo przydadzą, oprócz tego, że są naszą czwartą linią obrony, dają nam dodatkowe bezpieczeństwo w COVID-19, to przydadzą się też w procesie szczepienia przeciw koronawirusowi - powiedział premier.

Powiązany Artykuł

COVID-19 szczepionka badania pfizer F 1200.jpg
"Jeśli chodzi o długofalowe skutki, tutaj badań nie ma". Jałowiczor o szczepionce na COVID-19

Grupy z pierwszeństwem dostępu

Szef rządu poinformował, że w pierwszej kolejności szczepienia będą dostępne dla wszystkich służb medycznych, które są "na pierwszej linii frontu". Wymienił w tym kontekście lekarzy, pielęgniarki, diagnostów, laborantów, ratowników medycznych. Następnie zaszczepić będą mogli się mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, potem przedstawiciele służb mundurowych (policjanci, pracownicy służb mundurowych, którzy udzielają się bardzo intensywnie w walce z COVID-19, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych).

REKLAMA

Czytaj także: 

Wreszcie, wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego - wskazał premier Mateusz Morawiecki. 

Posłuchaj

- Wiemy doskonale, że COVID-19 jest najbardziej groźny, najbardziej śmiertelny dla osób powyżej 70-75 roku życia. Ale w zależności od dostępności szczepionek i tempa ich wwozu do Polski, będziemy chcieli szczepić jak najszersze rzesze naszych seniorów powyżej 65. roku życia - powiedział szef rządu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_choinka_shutterstock.png
"Spotkam się z rodziną za pośrednictwem komunikatora". Wirusolog o świętach w czasie pandemii

Cztery kroki do odporności 

Mateusz Morawiecki przekazał, jak będzie wyglądał proces szczepień. - Rejestracja chętnych do szczepień na COVID-19 będzie prowadzona zarówno online, jak i metodami tradycyjnymi, zaś sama procedura zakończy się w czterech krokach: 1) rejestracja (online, lub standardowa); 2) zgłoszenie do punktu szczepień; 3) pierwsze zaszczepienie; 4) po 21 dniach powtórzenie szczepienia. 

 

- Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, może przerwać łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców - mówił szef rządu. Szef rządu ocenił także, że szczepienia to nie tylko powrót do normalności z punktu widzenia naszego życia codziennego, społecznego, ale też szybszy powrót do  normalnego funkcjonowania takich branż jak gastronomia czy turystyka.

REKLAMA

Posłuchaj

- Szczepienia na koronawirusa to nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy - ocenił szef polskiego rządu (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Szef rządu podkreślał na konferencji prasowej, że aby przyszły rok był "ostatnim rokiem koronawirusa" trzeba "przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz przeprowadzić proces szczepień". 

Powiązany Artykuł


pg, mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej