"Odzyskiwała dla nas poezję". Minister kultury o Katarzynie Łaniewskiej
- Zapamiętam ją z comiesięcznych mszy świętych poświęconych katastrofie smoleńskiej, gdzie Katarzyna Łaniewska deklamowała najpiękniejsze strofy polskiej poezji. Odzyskiwała ją dla nas - mówił na antenie Polskiego Radia 24 minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
2020-12-07, 16:30
Nie żyje polska aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. Była znana m.in. z seriali "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby". Artystka była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie. Miała 87 lat.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że szanował Katarzynę Łaniewską nie tylko jako wybitną aktorkę. - Całym sercem była zaangażowana w polskie sprawy, była pozytywnym przykładem także dla swojego środowiska - powiedział Piotr Gliński.
Powiązany Artykuł
Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka miała 87 lat
Pod koniec lat siedemdziesiątych Katarzyna Łaniewska związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką.
Minister Piotr Gliński zauważył, że często nie doceniamy działań pojedynczych osób, które przez całe życie były wierne wartościom. - Katarzyna Łaniewska poważnie myślała o swojej wspólnocie narodowej. Jednocześnie była pogodna i pełna dobrych relacji z innymi ludźmi. Również dzięki temu bardzo lubiana. Zapamiętam ją z comiesięcznych mszy świętych poświęconych katastrofie smoleńskiej, gdzie Katarzyna Łaniewska deklamowała najpiękniejsze strofy polskiej poezji. Odzyskiwała ją dla nas - powiedział. - Była z tych, którzy dopominali się o sens ponad różnymi klęskami - dodał.
REKLAMA
Role filmowe i teatralne
Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 r. w Łodzi. W 1955 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Szeroka publiczność kojarzy ją najbardziej z serialami "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby". Na wielkim ekranie można ją było oglądać m.in. w "Przedwiośniu" Filipa Bajona, "Koglu-moglu" Romana Załuskiego i "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego.
Minister Gliński podkreślił, że nie da się zapomnieć o Katarzynie Łaniewskiej. - Nie pozwolą też nam na to widzowie. Była przez wszystkich lubiana i doceniania. Na pewno będziemy pamiętać jej podstawę obywatelską, a jednocześnie pełną dobroci dla innych. To była dobra i ciepła osoba. Jest to bardzo ważne również wtedy, gdy chce się przekonywać innych do swoich racji, by być nastawionym na innych. Obywatelka, aktorka, patriotka. Bardzo wiele jej zawdzięczamy. Kochaliśmy ją za życia, będziemy kochać po odejściu - podsumował Piotr Gliński.
Nagrody i wyróżnienia
Aktorka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Niespełna dwa tygodnie temu artystka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
Posłuchaj
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 15.33
PR24
REKLAMA