Liga Europy: wszystko już jasne. Znamy komplet uczestników 1/16 finału

2020-12-10, 23:40

Piotr Zieliński trafił do siatki w meczu z Real Sociedad . Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Lech uległ w Poznaniu Rangers FC 0:2 w meczu 6. kolejki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Europy. "Kolejorz" już wcześniej stracił szanse awansu do 1/16 finału. Zagra w nim Napoli, które zremisowało z Realem Sociedad 1:1. Bramkę dla gospodarzy zdobył Piotr Zieliński.

• Gol Zielińskiego jest pierwszym zdobytym na stadionie Napoli, odkąd otrzymał on imię Diego Maradony
  • W świetnym stylu przez fazę grupową przebrnęły drużyny Bayeru Leverkusen i Arsenalu

Liga Europy: Lech - Rangers. Piąta porażka "Kolejorza", wicemistrz Polski ostatni w grupie

Lech ostatni w grupie

Lider szkockiej ekstraklasy, wciąż niepokonany w tym sezonie w meczach o stawkę, pewnie zwyciężył w Poznaniu po bramkach Szwajcara Cedrica Ittena (31. minuta) i Rumuna Ianisa Hagiego (72.). To dawało podopiecznym Stevena Gerrarda pierwsze miejsce w grupie D, niezależnie od wyniku z Liege, gdzie Standard podejmował Benficę Lizbona.

W Belgii gospodarze zdołali zremisować z faworytem 2:2 i zakończyli występy w LE na trzecim miejscu z czterema punktami. Lech uzbierał łącznie trzy i spadł na ostatnią pozycję.

Historyczny gol Zielińskiego

W grupie F Napoli potrzebowało co najmniej remisu z Realem Sociedad San Sebastian, aby mieć pewny awans do fazy pucharowej. W 35. minucie włoski zespół objął prowadzenie po golu Zielińskiego.

Pomocnik reprezentacji Polski popisał się mocnym uderzeniem prawą nogą z linii pola karnego. Był to pierwszy gol na stadionie w Neapolu, od kiedy jego patronem został zmarły w listopadzie Diego Maradona.

W doliczonym czasie drugiej połowy do wyrównania doprowadził Willian Jose, jednak nie miało to wpływu na układ tabeli. Napoli awansowało z pierwszego miejsca, a Real Sociedad - z drugiego. Swojej szansy nie wykorzystał AZ Alkmaar, który w przypadku zwycięstwa na wyjeździe z zamykającą tabelę HNK Rijeka wyprzedziłby klub z Kraju Basków, ale przegrał w Chorwacji 1:2.

Dramat Cluj

Bliska sukcesu była inna ekipa z Polakiem w składzie - CFR Cluj, jednak mistrzowie Rumunii odpadli w dramatycznych okolicznościach. Od 84. minuty prowadzili na wyjeździe z Young Boys Berno 1:0 i taki wynik dawał im awans. Jednak w pierwszej doliczonej minucie czerwoną kartkę zobaczył bramkarz gości Cristian Balgradean, a sędzia podyktował rzut karny dla gospodarzy.

Na boisku pojawił się rezerwowy bramkarz Grzegorz Sandomierski, ale nie był w stanie obronić strzału Kameruńczyka Jean-Pierre'a Nsame z 11 metrów. Remis był już korzystny dla mistrza Szwajcarii, ale kilka chwil później drużynę CFR Cluj "dobił" jeszcze Niemiec Gianluca Gaudino.

W końcówce tego spotkania czerwone kartki obejrzeli również Nsame i chorwacki pomocnik gości Damjan Djoković.

Wcześniej w grupie A awans zapewniła sobie Roma, która na zakończenie fazy grupowej uległa CSKA Sofia w Bułgarii 1:3.

Rekord "Aptekarzy"

W grupie C krajowy rekord pobił Bayer Leverkusen, który już wcześniej wywalczył awans. "Aptekarze" pokonali u siebie Slavię Praga 4:0 i zdobyli łącznie 21 goli w fazie grupowej LE. Dotychczas z niemieckich klubów najlepiej w tych rozgrywkach spisały się Werder Brema (2009/10) i Eintracht Frankfurt (2018/19), które w sześciu meczach uzyskały po 17 bramek.

Absolutnym rekordzistą jest Napoli z sezonu 2015/16 - 22 gole.

Slavia wyszła z tej grupy z drugiego miejsca, a z rozgrywkami pożegnały się Hapoel Beer Szewa oraz Nice.

Komplet zwycięstw Arsenalu

Niewiele gorzej od Bayeru pod względem skuteczności spisał się Arsenal Londyn. "Kanonierzy" wygrali w czwartek na wyjeździe z FC Dundalk 4:2 i awansowali z pierwszego miejsca z kompletem zwycięstw i z dorobkiem 21 strzelonych bramek. Drugie miejsce zajął norweski klub Molde FK.

W grupie E pewne awansu były już PSV Eindhoven i Granada. Czwartkowe wyniki - zwycięstwo PSV nad Omonią Nikozja 4:0 i bezbramkowy remis Granady z PAOK Saloniki (Karol Świderski grał od 81. minuty) - przesądziły jedynie o tym, że to zespół z Holandii zajął pierwsze miejsce.

W grupach G-L do wyłonienia przed ostatnią kolejką pozostało jeszcze tylko dwóch uczestników fazy pucharowej. Stawkę drużyn w 1/16 finału uzupełniły Maccabi Tel Awiw oraz austriacki Wolfsberger AC.

Finał odbędzie się w Gdańsku

Udane występy w fazie grupowej zwycięstwami przypieczętowały m.in. Tottenham Hotspur, Leicester City, Hoffenheim, AC Milan czy Dinamo Zagrzeb. Trzy punkty wywalczył również Celtic FC, który pokonał u siebie Lille 3:2, ale i tak odpadł z rozgrywek. Do 78. minuty w zespole gospodarzy grał Patryk Klimala.

Losowanie par 1/16 finału, w której wezmą udział także zespoły z trzecich miejsc w grupach Ligi Mistrzów, odbędzie się w poniedziałek w Nyonie. Finał trwającej edycji zaplanowano na 26 maja w Gdańsku.