X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 16:21
- Niestety jest to pewna spuścizna PRL-u, efekt zaniedbań po 1989 roku i naiwnej wiary, że środowisko oczyści się samo - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Odniósł się w ten sposób do osób ze środowiska sędziowskiego odpowiedzialnych za wyroki w czasie stanu wojennego.
Siedziba Sądu Najwyższego
Siedziba Sądu NajwyższegoFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Pierwszego grudnia do Sądu Najwyższego trafił wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu. Zwrócili się z nim prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o śledztwo jakie prowadził IPN ws. bezprawnego pozbawiania wolności działaczy opozycyjnych w PRL. Z uzyskanych przez prokuratorów informacji wynika, że w 1982 roku sędzia Iwulski zasiadał w składzie Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego. 

Problem z rozliczeniem sędziów

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Polska ma problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów odpowiedzialnych za wyroki w trakcie stanu wojennego. - Mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego. Jeżeli Sąd Najwyższy stwierdził kilka lat temu, że prokuratorzy mogli oskarżać a sędziowie skazywać na postawie prawa, którego nie było to jest to zupełnie kuriozalne - powiedział dr Grzegorz Majchrzak.

Czytaj także:

Zdaniem historyka przykładów takich jak sędzia Józef Iwulski jest więcej. Jako jeden z nich wskazuje rozwiązaną w 2018 roku Izbę Wojskową Sądu Najwyższego. - Mamy rozwiązaną izbę wojskową SN, ale do końca zasiadali w niej sędziowie, którzy mieli na koncie po kilkanaście wyroków w stanie wojennym - powiedział.

PAP drugi obieg kiermasz 1200.jpg
Drugi obieg. Jakie przemiany przechodził w latach 80.?

Sprawa Grzegorza Przemyka

Dr Grzegorz Majchrzak mówił także o opieszałości wymiaru sprawiedliwości dotyczących sprawców przestępstw z okresu stanu wojennego. Jako przykład podaje sprawę śmiertelnego pobicia maturzysty Grzegorza Przemyka. - To wszystko ma niewiele wspólnego ze sprawiedliwością. Skoro ojciec Grzegorza Przemyka idzie do Strasburga i ten skazuje Polskę za przewlekłość w wyjaśnieniu zabójstwa Grzegorza Przemyka to znaczy, że jest z tym po prostu źle - powiedział.

- Niestety jest to pewna spuścizna PRLu i pewnych zaniedbań po 1989 roku i wiary, że środowisko oczyści się samo - podsumował historyk.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:18 _PR24_AAC 2020_12_12-15-05-28.mp3 dr Grzegorz Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego ("Gość PR 24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 15:05

dz, tvp.info

Czytaj także

Stan wojenny w Polsce. Koniec karnawału Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 20:20
Stan wojenny, wprowadzony 13 grudnia 1981 roku, to jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski. Jakie były jego  przyczyny i konsekwencje? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieukarane zbrodnie będą rodzić kolejne". Mec. Andrzejewski o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 20:15
- Czekam na koniec systemu, który do dziś kamufluje zbrodnie stanu wojennego. Należy wrócić do odpowiedzialności za tamten okres - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były senator, mecenas Piotr Andrzejewski. W niedzielę minie 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 
rozwiń zwiń