X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Tomasz Grosse o negocjacjach budżetowych z UE: ustąpiliśmy pod gigantyczną presją

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 14:37
- W tej chwili ten kompromis jest korzystny przede wszystkim dla Niemców - ocenia wyniki grudniowego szczytu dotyczącego finansów UE prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24/PJ

Po dwudniowym szczycie przywódców państw UE na temat budżetu unijnego i funduszu odbudowy doszło do porozumienia i tym samym ustalenia wspólnych konkluzji. Dotyczyły one rozporządzenia uzależniającego dostęp do unijnych środków od kwestii praworządności. Nie zgadzały się na to Węgry i Polska. Ostatecznie poinformowano, że konkluzje m.in. uszczegóławiają praworządność jako zabezpieczenie przed defraudacją unijnych środków. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 taka interpretacja praworządności nie musi mieć miejsca z tego względu, że "konkluzje nie ograniczają rozporządzenia". 

"Przegapiliśmy negocjacje w lipcu"

Zdaniem profesora Tomasza Grosse najpoważniejszym błędem były przegrane negocjacje w lipcu. To wtedy podjęto decyzję o rozporządzeniu, które nie ma zdefiniowanej praworządności, a więc można ją dowolnie interpretować. - Przegapiliśmy negocjacje w lipcu. Wtedy należało walczyć o to, aby nie było mechanizmu dotyczącego praworządności. Polski rząd zgodził się wtedy na bardzo niejasne przepisy, które uruchomiły prace nad rozporządzeniem w bardzo niekorzystnym dla Polski kształcie - ocenił ekspert.

Politolog dodał także, że konkluzje z grudniowego szczytu nie mają wpływu na rozporządzenie. - Rozporządzenie nie zostało ograniczone tylko do kwestii finansowych. Tutaj z pewnością takiego sukcesu po stronie polskiej i węgierskiej nie ma - wyjaśnił.

Olbrzymia presja

Paweł Jabłoński 1200
"Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny". Wiceszef MSZ o sukcesie szczytu UE

Jako kolejny błąd gość Polskiego Radia 24 wskazuje zbyt szybkie ustąpienie podczas ostatnich negocjacji. - W ostatnich negocjacjach zbyt szybko ustąpiliśmy. Czekając jeszcze dwa lub trzy tygodnie, reszta UE byłaby w takiej sytuacji, że nie miałaby wyboru i musiałaby pójść na daleko idący kompromis. W tej chwili ten kompromis jest korzystny przede wszystkim dla Niemców - powiedział.

Czytaj również:

Ekspert zauważył jednak, że Niemcy wywarli na Polsce olbrzymią presję płynącą z zewnątrz, ale także z naszego kraju. - Ustąpiliśmy pod gigantyczną presją. Tutaj trzeba pochylić czoło przed dyplomacją niemiecką. Uruchomili gigantyczną presję medialną i zewnętrzną, i wewnętrzną. Uruchomili media, które są w Polsce, środowiska, z którymi są zaprzyjaźnieni, żeby bardzo ostro występowały przeciwko stanowisku polskiego rządu. Atak na polski rząd płynął z każdej strony. W tym również w ramach debaty krajowej - ocenił.

Posłuchaj
19:55 _PR24_AAC 2020_12_14-13-37-14.mp3 Prof. Tomasz Grosse o negocjacjach budżetowych z UE: ustąpiliśmy pod gigantyczną presją ("Gość PR 24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse (politolog, Uniwersytet Warszawski) 
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 13:37

dz

Czytaj także

Polska dostanie nawet 260 mld zł z Funduszu Odbudowy. Na co trafią środki?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 17:12
Około 260 mld złotych może Polska otrzymać z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. To rodzaj kredytu, który kraje Unii Europejskiej wspólnie zaciągnęły na rynkach finansowych, by rozruszać gospodarkę europejską po pandemii. Z około 260 mld złotych, które przypadną Polsce 40% to dotacje bezzwrotne, pozostała część to pożyczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Udało się uniknąć UE dwóch prędkości". Dr Gajewski o szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:57
- Są realne powody, dla których opozycja może chwalić rząd Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, jak wyglądałaby przyszłość UE po ewentualnym polskim wecie, natomiast ryzyka z tym związane były bardzo poważne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi audycji byli również Maciej Kożuszek i Jerzy Mosoń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozczarowanie Sorosa nie jest bez znaczenia". Lisicki o konkluzjach unijnego szczytu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:42
- Uczucia Georga Sorosa nie są wystarczającą miarą pozwalającą ocenić to, co wydarzyło się w Brukseli - ocenił Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", komentując wypowiedź biznesmena z Węgier.
rozwiń zwiń