Walka z COVID-19 a szczepionka. Paweł Musiałek: na szali mamy śmierć wielu ludzi
- Z jednej strony skróciliśmy badania i być może ryzyko różnych czynników jest większe, natomiast na szali mamy śmierć wielu ludzi, którzy bez szczepionki nie przeżyją - powiedział Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Odpowiedział w ten sposób na wątpliwości społeczeństwa wobec szczepionki na koronawirusa.
2020-12-18, 14:31
Na początku grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że umowa z firmami produkującymi szczepionki na koronawirusa przerzuca odpowiedzialność za konsekwencje szczepień z firm na poszczególne państwa. - Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek na koronawirusa, ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień - powiedział szef resortu zdrowia. Zdaniem ekspertów taki zapis spowodowany jest tym, że szczepionka musiała powstać w bardzo krótkim czasie.
"Trudno dziwić się zastanawiającym się nad bezpieczeństwem"
Powiązany Artykuł
"Obowiązkiem tego kto ją wprowadza, jest udostępnienie przejrzystej informacji". Lekarz o szczepionce na COVID-19
Zdaniem Pawła Musiałka z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego nie powinno dziwić zastanawianie się obywateli nad bezpieczeństwem przyjęcia szczepionki opracowanej w ekspresowym tempie. - Czas na przygotowanie szczepionki został bardzo drastycznie skrócony. To na pewno oznacza, że badania były mniej dokładne niż w przypadku innych szczepionek. Ten okres trwa zazwyczaj kilka lat, jak nie więcej. W przypadku szczepionki na COVID-19, rok od wybuchu pandemii zaczynamy się szczepić. Trudno się więc dziwić wielu obywatelom, którzy zastanawiają się, czy faktycznie standardy bezpieczeństwa zostały w pełni zachowane - zaznaczył.
- Szczepionka przeciw COVID-19 bezpieczna dla seniorów? Ekspert wyjaśnia
- Polacy niezdecydowani w kwestii szczepienia przeciwko COVID-19
- USA: pozytywna rekomendacja dla kolejnej szczepionki przeciw koronawirusowi
- Słyszę od ekspertów, którzy się tym zajmują dylemat. Z jednej strony skróciliśmy badania i być może ryzyko różnych czynników jest większe natomiast na szali mamy śmierć wielu ludzi, którzy bez szczepionki nie przeżyją - powiedział.
REKLAMA
Fundusz kompensacyjny
Rząd w odpowiedzi na taki stan rzeczy i umowę zawartą przez KE z producentami szczepionek planuje stworzenie "funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.'' Zdaniem Pawła Musiałka takie działanie jest dobre nie tylko ze względów materialnych, ale także psychologicznych. - Uważam, że jest to ciekawy pomysł ze względu na to, że osoby, które podupadną na zdrowiu z powodu szczepionki, powinny mieć tego typu wsparcie. Jeszcze ważniejszą kwestią jest aspekt psychologiczny, gdyż powołanie takiego funduszu obniży poziom nieufności wobec tej szczepionki - powiedział.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Paweł Musiałek (Dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 13:07
REKLAMA
dz
Polecane
REKLAMA