X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Będzie więcej czasu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Jest decyzja ministra finansów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:56
Fiskus wychodzi naprzeciw właścicielom mieszkań. Dzięki decyzji ministra finansów, osoby, które zarobiły na sprzedaży nieruchomości w 2018 roku, będą miały więcej czasu na inwestycję w nową i wykorzystanie podatkowego zwolnienia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Termin na dopełnienie wszelkich formalności został przedłużony do 31 grudnia 2021 -  mówi Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jak wyjaśnia, podatnicy PIT, którzy sprzedali nieruchomość, żeby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, muszą wydatkować uzyskane przychody na własne cele mieszkaniowe najpóźniej do końca dwuletniego okresu, licząc od końca roku, w którym sprzedali nieruchomość.

Z uwagi jednak na pandemię koronawirusa termin ten został wydłużony do trzech lat.

- Czyli osoba, która sprzedała nieruchomość w 2019 roku ma czas na wydatkowanie przychodu uzyskanego z tej sprzedaży do końca 2022 roku - mówi Anita Wielanek.

shutterstock podatki rachunki  1200.jpg
Firmy odliczą od podatku stratę z powodu koronawirusa. Można już składać korekty zeznań

Czas to pieniądz

To bardzo istotna zmiana, bo, jak dodaje Bartosz Turek, analityk HRE Investments, przekroczenie tego terminu oznaczałoby konieczność zapłacenia podatku od zysku.

- Można go uniknąć, jeżeli posiadaliśmy nieruchomość co najmniej przez 5 lat. Drugim rozwiązaniem, które pozwala nam uniknąć opodatkowania jest takie, gdy sprzedajemy nieruchomość, a później wszystkie pieniądze przeznaczamy na zakup np. większego mieszkania. Problem w tym, że w związku z pandemią ktoś mógł nie zdążyć dokonać transakcji w tym dwuletnim okresie - mówi ekspert.

Ze zmiany przepisów dot. ulgi mieszkaniowej mogą być zadowolone przede wszystkim osoby, które kupiły nowe mieszkanie - wyjaśnia analityk. Jest jednak jedno "ale" - prawo do tego daje dopiero umowa podpisana już po wybudowaniu mieszkania, a nie pierwotna umowa deweloperska.

Z najnowszych szacunków NBP wynika, że Polacy w III kw. ub. roku kupili za gotówkę mieszkania na łączną kwotę 3,4 mld zł. ​​

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pakiet mieszkaniowy. Zobacz, co zawiera i jakie są formy wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 10:20
Finansowe wsparcie budownictwa społecznego i komunalnego, łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań - to niektóre rozwiązań zawartych w przyjętej w tym roku przez parlament tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: poprawa sytuacji w mieszkalnictwe jednym z naszych priorytetów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 14:05
Poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków jest jednym z najważniejszych zadań rządu - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej wejścia w życie tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże ułatwienia w budownictwie komunalnym i społecznym. Wiceminister rozwoju o pakiecie mieszkaniowym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 17:11
Przyjety niedawno przez parlament pakiet mieszkaniowy wprowadza m.in. takie rozwiązania - jak dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe i zwiększenie dostępności gruntów pod zabudowę. O szczegółach mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
rozwiń zwiń