Niemcy powołują fundację klimatyczną. Ekspert: ma pomóc w budowie Nord Streamu 2

- Fundacja ma służyć temu, żeby firmy, które są zagrożone sankcjami amerykańskimi, nie przestraszyły się, tylko kontynuowały budowę gazociągu - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica o powołanej przez Niemców specjalnej fundacji klimatycznej. Gościem "Świata w powiększeniu" był także amerykański korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.

2021-01-11, 20:37

Niemcy powołują fundację klimatyczną. Ekspert: ma pomóc w budowie Nord Streamu 2
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: eleonimages/shutterstock

15 stycznia ma na nowo ruszyć budowa gazociągu Nord Stream 2. Inwestycja była wstrzymana z powodu sankcji nałożonych przez Donalda Trumpa na firmy, które współpracują przy budowie tej inwestycji. Strona niemiecka znalazła jednak sposób, aby obejść te przepisy. Powołano fundację klimatyczną, która ma ochronić przedsiębiorstwa przed konsekwencjami udziału w budowie gazociągu.

Powiązany Artykuł

Nord Stream 2 free 1200 czerski
Prof. Bogdan Musiał: widzę duże szanse na zablokowanie Nord Stream 2 przez USA

"Funkcja supermarketu"

Olga Doleśniak-Harczuk na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśniła zasadę działania fundacji klimatycznej. Ma być ona pośrednikiem pomiędzy podmiotami budującymi gazociąg. - Fundacja ta ma być pośrednikiem między firmami, które budują Nord Stream 2, czy dostarczają materiały do budowy gazociągu. Jeden z komentatorów niemieckich porównał funkcję fundacji do "supermarketu". Ktoś przychodzi i kładzie towar, a ktoś inny to zabiera i coś z tym robi. Fundacja ma służyć temu, żeby firmy, które są zagrożone sankcjami amerykańskimi, nie przestraszyły się, tylko kontynuowały budowę gazociągu - powiedziała.

Czytaj również:

Zdaniem eksperta Niemcy poprzez jeden ze swoich landów chcą uniknąć oskarżeń o forsowanie rozwiązań pozwalających na budowę gazociągu. - Niemcy mówią, że to nie jest polityka rządu federalnego, tylko jeden z landów prowadzi własną politykę. Wypowiedź szefa niemieckiej dyplomacji jest godna dyplomaty. Trzeba być jednak naiwnym, żeby w to uwierzyć - powiedziała gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

- Honorowym przewodniczącym tej fundacji ma zostać polityk, który dwa lata temu założył stowarzyszenie niemiecko-rosyjskie. Ono skupia się na tym, żeby przyjaźń rosyjsko-niemiecka kwitła - dodała.

Gościem audycji "Świat w powiększeniu" był także Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych. Mówił on o staraniach Demokratów o usunięcie Donalda Trumpa ze stanowiska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

Niemcy powołują fundację klimatyczną. Ekspert: ma pomóc w budowie Nord Stream 2 ("Świat w powiększeniu") 24:51
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

REKLAMA

Goście: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica)

Data emisji: 11.01.2021

Godz. emisji: 19.33

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej