X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

B. ambasador: Joe Biden będzie odbudowywał sojusze przeciw autorytarnym reżimom, Rosji i Chinom

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 18:40
Prezydent elekt Joe Biden i jego zespół jasno określili swoją wizję świata i priorytety: będą dążyli do odbudowania amerykańskich sojuszy, opierając się na wspólnych demokratycznych wartościach, aby skuteczniej rywalizować z głównymi autorytarnymi reżimami: Chinami i putinowską Rosją – ocenił w komentarzu dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried.  
Biały Dom
Biały DomFoto: PAP/EPA/Joe Raedle / POOL

białoruś protest free 1200
Amerykański akt o demokracji na Białorusi uznaje Radę Koordynacyjną, umożliwia sankcje także wobec Kremla

Administracja Bidena jest prawdopodobnie najbardziej proeuropejska od czasów George’a H.W. Busha, oddana NATO i wspierająca Unię Europejską – pisze b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried w komentarzu dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zauważa, że Joe Biden, przedstawiają swój zespół ds. polityki zagranicznej, zapowiedział ”powrót Ameryki” na arenę międzynarodową.

Polityka zagraniczna w ujęciu zespołu Bidena, jak zauważył Daniel Fried, ściśle wiąże się z planami dotyczącymi polityki wewnętrznej. Ma to być, jak ocenił, polityka zagraniczna wspierająca klasę średnią Stanów Zjednoczonych, regulująca międzynarodowy handel i gospodarkę, ograniczająca monopole, oligarchię, wspierająca wzrost i innowacje.

Jaki jest pomysł Joe Bidena na reformę i dlaczego polityka zagraniczna jest w jego planie ważna?

Fried zauważył, że Biden "nie będzie miał wystarczającego poparcia politycznego w Kongresie, aby wprowadzić w Stanach Zjednoczonych własny Nowy Ład" na wzór Franklina Delano Roosvelta, ale będzie próbował wzmocnić sojusze państw demokratycznych, tak by wspólnie z nimi realizować reformę obecnego systemu.

– Poszuka państw demokratycznych chętnych do współpracy, razem z którymi będzie mogła mierzyć się z najważniejszymi wyzwaniami, nie poprzez niszczenie dotychczasowego systemu, ale jego reformowanie. W ten sposób spróbuje powstrzymać zapędy autorytarnych reżimów i stworzyć warunki do trwałego i bardziej sprawiedliwego rozwoju – prognozuje Daniel Fried. 

***

Czytaj także: "Zachód wobec Rosji i Chin. "Kreml chce testować USA w kilku obszarach, Biden może wykonać ruch wyprzedzający"

S.Cichanouskaja.Svetainei.XIII-190-S20210107-O Posaškovos-4516 – kopija.JPG.jpg
Dla Białorusinów kluczowa będzie postawa Zachodu, w tym państw, które rozumieją Białorusinów najlepiej: Polski i Litwy

Reset byłby zaprzeczeniem rzeczywistości

Daniel Fried stwierdził także, że reset relacji z Rosją nie wydaje się możliwy. Warunkuje to przede wszystkim prowadzona przez Kreml polityka.

- Amerykanie przeciwstawią się rosyjskiej agresji, będą starać się stabilizować relacje np. poprzez unikanie prowokacji wojskowych, współpracować tam, gdzie to możliwe (np. przy kontroli zbrojeń), ale nie kosztem przyjaciół, sojuszników i wartości, oraz inwestować w lepszą przyszłość poprzez wzmacnianie relacji z rosyjskim społeczeństwem. Nie ma w tym żadnego wizjonerstwa. Jest to kurs realistyczny, uwzględniający naturę późnego putinizmu, który, podobnie jak okres stagnacji w ZSRR za czasów Breżniewa, pozostawia niewiele miejsca na kreatywną współpracę, jeżeli nie odbywa się ona na warunkach Kremla – zauważył Daniel Fried.  

Biden wesprze Białoruś

Daniel Fried zauważa, że Joe Biden konsekwentnie wspierał euroatlantyckie aspiracje Ukrainy i Gruzji. Wiele osób w jego zespole śledzi sytuację we wschodniej Europie z sympatią dla walki o demokrację.

- On i jego zespół nie zrobią raczej nagłego zwrotu i nie zaczną patrzeć na kraje Europy Środkowej i Wschodniej z perspektywy Kremla – jak na rzeczy, którymi można handlować. Niemal na pewno będą konsekwentnie wspierać demokrację na Białorusi. Poparciu dla suwerenności Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii będzie jednak towarzyszyła presja na kontynuowanie wewnętrznych reform w tych państwach – zaznaczył b. ambasador.

Dalsze wzmacnianie wschodniej flanki

Według ambasadora Frieda należy spodziewać się kontynuacji wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Spodziewane są także skoordynowane sankcje w celu zapobieżenia dalszej agresji na Ukrainę lub Białoruś – zaznaczył dyplomata.

Biden w ocenie Daniela Frieda będze wspierał rozmowy w sprawie Donbasu, walkę z dezinformacją, wolne dziennikarstwo i niezależne media rosyjskojęzyczne.

Jak zauważył Daniel Fried, zespół Bidena planuje też działania, które mają ograniczyć pranie brudnych pieniędzy z kleptokracji z kręgu Władimira Putina.

Trójmorze z zielonym akcentem

Daniel Fried napisał także, iż nowa administracja może kontynuować inicjatywę Trójmorza, tak wskazują pierwsze sygnały z otoczenia Bidena. Dyplomata stwierdza, że możliwe jest także uzupełnienie agendy Trójmorza o kwestie zielonej energii.

Jednocześnie Fried zastanawia się, czy administracja Joe Bidena będzie w stanie kontynuować zdecydowany sprzeciw wobec NS2, skoro na szali kładzie to relacje z Niemcami.

PAP PAP

*** 

CZYTAJ TAKŻE:

***

PISM/agkm

 

 

Czytaj także

"Interesy polskie i amerykańskie są zbieżne". Szef MSZ o zmianie w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 18:30
- Czas ustępującej administracji USA był dla Polski bardzo korzystny ze względu m.in. na zawarte umowy oraz wsparcie dla inicjatywy Trójmorza. Oczekujemy tu kontynuacji, bo interesy polskie i amerykańskie są zbieżne - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachód wobec Rosji i Chin. "Kreml chce testować USA w kilku obszarach, Biden może wykonać ruch wyprzedzający"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 23:56
- Siergiej Ławrow powiedział w 2014 roku, że państwa bałtyckie i Mołdawia powinny wyciągnąć wnioski z tego co się dzieje na Ukrainie – mówił analityk James Sherr (Chatham House) podczas debaty PISM poświęconej zagrożeniom ze strony Rosji i Chin oraz odpowiedzi Zachodu na nie. Dodał, że w takiej sytuacji poświęcenie Ukrainy bądź wrażenie, że tak się dzieje, mogą skończyć się bardzo źle. Eksperci podkreślali, że nowa administracja USA nie skłoni się do resetu relacji z Rosją, a ze strony Kremla można oczekiwać "testowania" tej administracji. Hans Binnendijk (Atlantic Council) wskazał na potrzebę rozmieszczenia Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. ABCT) także w państwach bałtyckich.
rozwiń zwiń