Eksperci: poziom PKB sprzed pandemii Polska osiągnie w trzecim kwartale 2021 roku
Pandemię uda się opanować w kolejnych miesiącach i w trzecim kwartale tego Polska osiągnie przedkryzysowy poziom PKB, a w całym 2021 roku gospodarka urośnie o ok. 3,5 proc., ale ożywienie nie będzie dotyczyć wszystkich branż - przewidują eksperci BNP Paribas.
2021-01-20, 12:28
Według banku głównymi motorami wzrostu gospodarczego będą eksport i konsumpcja gospodarstw domowych.
W opinii ekspertów sektory przemysłowe na całym świecie dosyć szybko zaadaptowały się do nowych warunków.
- Dlatego niezła koniunktura w przemyśle powinna w kolejnych miesiącach wspierać polskich eksporterów oraz branże ściśle związanie z przemysłem, takie jak transport i logistyka. Ponadto, w odróżnieniu od poprzednich kryzysów, jak dotąd nie ucierpiały znacząco dochody gospodarstw domowych. Odłożony w ubiegłym roku popyt wskazuje na duży potencjał wzrostu wydatków konsumpcyjnych w 2021 roku – wskazał Michał Dybuła, główny ekonomista oraz dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Sektorowych Banku BNP Paribas.
BNP Paribas podkreślił, że ubiegłoroczna recesja w różnym stopniu dotknęła poszczególne branże, a postępująca zmiana nawyków konsumentów sugeruje również asymetryczny charakter ożywienia. Niektóre sektory będą rozwijać się bardzo szybko, inne zaś prawdopodobnie pozostaną w stagnacji przez dłuższy czas.
Powiązany Artykuł
Premier: na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć ok. 40 miliardów złotych
Eksperci oceniają, że między innymi dlatego nieco gorzej rysują się perspektywy dla inwestycji. Na skutek drugiej fali pandemii w ostatnich miesiącach ubiegłego roku niepewność sektora przedsiębiorstw co do własnej sytuacji finansowej oraz tempa rozwoju poszczególnych rynków ponownie wzrosła. Ekonomiści Banku BNP Paribas spodziewają się, że ta niepewność będzie powstrzymywać firmy przed znaczącym zwiększaniem nakładów kapitałowych, zwłaszcza tych mających na celu wzrost potencjału produkcyjnego.
Ich zdaniem, to fundusze unijne będą motorem nowego cyklu inwestycyjnego, a na poprawę perspektyw w obszarze inwestycji istotny wpływ będzie miała polityka gospodarcza.
Różne scenariusze dla gospodarki
Eksperci zwracają jednak uwagę, że możliwie wydają się także zarówno bardziej optymistyczne, jak i bardziej pesymistyczne scenariusze.
- W 2021 roku głównym czynnikiem warunkującym aktywność gospodarczą i politykę gospodarczą oraz sytuację na rynkach finansowych będzie zapewne dalszy przebieg pandemii. Jej dynamika oraz efektywność szczepień będą bowiem wpływać na decyzje rządów (lub ich brak) dotyczące dalszych ograniczeń działalności gospodarczej. To zaś będzie mieć kluczowe znaczenie dla inwestycji w sektorze przedsiębiorstw i determinować tempo ożywienia – ocenił Dybuła. Jego zdaniem pandemia nie może przesłonić innych czynników, które coraz mocniej rzutują na światową gospodarkę.
REKLAMA
Pandemia przyspiesza zmiany
W ocenie ekspertów banku, biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter kryzysu Covid-19, najbliższe miesiące mogą przynieść nie tylko początek nowego cyklu koniunktury, ale wręcz całej nowej epoki rozwoju społeczno-gospodarczego. Szybko postępująca robotyzacja w przemyśle i digitalizacja usług zapewne będą jeszcze przyspieszać i stanowić w coraz większym stopniu o konkurencyjności gospodarek oraz firm. Zmiany te będą zwiększać wyzwania dla rynku pracy oraz polityki gospodarczej.
Według ekonomistów Banku BNP Paribas możliwe, że czeka nas okres eksperymentów i redefiniowania roli państwa jako dostarczyciela i organizatora usług publicznych, regulatora oraz uczestnika życia gospodarczego. Kwestie te stają się coraz bardziej istotne w kontekście wyzwań takich jak kryzys klimatyczny, wyczerpywanie zasobów naturalnych czy starzenie się społeczeństw krajów rozwiniętych.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA