X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:45
Według Europejskiego Banku Centralnego nadchodzi era cyfrowego euro. Będzie to elektroniczna forma pieniądza emitowanego przez Eurosystem (Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne) dostępna dla wszystkich obywateli i firm. Zagwarantuje bezkosztowy dostęp do prostego, powszechnie akceptowanego, bezpiecznego i godnego zaufania środka płatniczego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Cyfrowa waluta ma utrzymać wszystkie dotychczasowe właściwości: funkcjonować jak banknoty, ale w formie zdigitalizowanej. Oznacza to, że nie zastąpi gotówki, lecz raczej ją uzupełni. Eurosystem będzie w dalszym ciągu zapewniał dostęp do gotówki w całej strefie euro, a  cyfrowe euro da użytkownikom dodatkowy wybór sposobu płacenia i ułatwi tę czynność.

Czytaj także:
5G shutterstock 1200x660.jpg
2021 będzie rokiem upowszechnienia łączności 5G. Skorzysta przemysł, handel, ochrona zdrowia i gospodarstwa domowe

Dlaczego waluta cyfrowa?

Zgodnie z raportem przygotowanym przez EBC cyfrowe euro będzie szybkim, łatwym i bezpiecznym instrumentem codziennych płatności. Może w ten sposób wspierać cyfryzację gospodarki europejskiej i aktywnie zachęcać do innowacji w płatnościach detalicznych. Połączy w sobie skuteczność cyfrowego instrumentu płatniczego z bezpieczeństwem pieniądza banku centralnego. Umożliwi to sprostanie sytuacjom, w których użycie gotówki nie jest pożądane i pozwoli uniknąć zależności od cyfrowych środków płatniczych emitowanych kontrolowanych spoza strefy euro.

Decyzja wkrótce

EBC nie podjęło jeszcze decyzji, czy cyfrowa waluta rzeczywiście będzie wyemitowana. Trwa jednak faza przygotowań: opracowywana jest koncepcja, przeprowadzane eksperymenty, trwa badanie opinii społeczeństwa i podejmowane są pierwsze kroki na drodze do implementacji cyfrowej waluty. Ostatecznej decyzji co do przyszłości projektu należy oczekiwać w połowie 2021 roku.

Wymagania

Eksperci z EBC i krajowych banków centralnych strefy euro określili szereg podstawowych wymogów dla cyfrowego euro. Kluczowe z nich to: łatwa dostępność, solidność, bezpieczeństwo, wydajność, możliwość zapewnienia prywatności i zgodność z regulacjami prawnymi Eurosystemu.

Czytaj także:
davos forum stock 1200.jpg
Forum Ekonomiczne Davos 2021. W tym roku podzielone na część wirtualną i tradycyjną

Dodatkowo cyfrowe euro ma być zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiało współpracę z prywatnymi rozwiązaniami płatniczymi.

Europejski Bank Centralny jest strażnikiem wartości euro - czy to w formie banknotów, czy w formie cyfrowej. Cyfrowa waluta nic w tym kontekście nie zmieni i troska o jego wartość dalej pozostanie po stronie EBC.

EBC zwraca uwagę, że kryptowaluty zasadniczo różnią się od pieniędzy banku centralnego: ich ceny są zmienne, ponieważ nie mają żadnej wartości wewnętrznej i nie stoi za nimi żadna wiarygodna instytucja. Cyfrowe euro ma działać dokładnie tak jak gotówka - tzn. będzie stał za nim bank centralny.

Z treścią raportu EBC o przyszłości cyfrowego euro można zapoznać się tutaj.

PolskieRadio24.pl/EBC/mib

Czytaj także

Co się wydarzyło na globalnych rynkach finansowych w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:00
W ubiegłym roku światową gospodarkę zdominowała pandemia koronawirusa. Nagłe zatrzymanie działalności tysięcy firm spowodowanej ograniczeniami prowadzenia biznesu w wielu segmentach gospodarki doprowadziło do turbulencji na rynkach akcji, obligacji i surowców. Rynkowe zawirowania nie ominęły również polskich inwestorów. Pomimo tego na krajowych i zagranicznych akcjach można było zarobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:44
Niskie stopy procentowe, szczepienia na COVID-19, lockdowny i odmrażanie gospodarki to według raportów banków główne czynniki, które będą wpływały na notowania walut na globalnych rynkach. Jakiego zachowania kursów walut możemy spodziewać się w 2021 roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:00
2020 rok był trudnym okresem na rynkach finansowych. Duża zmienność cen aktywów, spowodowana niepewnością co do długości trwania ograniczeń działalności gospodarczej, nie pomagała w zachowaniu zimnej krwi. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy, którzy nie przestraszyli się chwilowych zawirowań, mogli liczyć na pokaźne zyski. Jak kształtują się przewidywania analityków rynkowych na 2021 rok?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W PPK oszczędza coraz więcej osób, rosną też same oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:40
Od początku istnienia fundusze PPK zarobiły ponad 230 milionów złotych, a do programu dołączyło 2 miliony osób. Ich oszczędnościami zarządza 19 instytucji finansowych. Czy warto było oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
rozwiń zwiń