"Będzie nowocześnie". Dyrektor o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

2021-02-01, 23:10

"Będzie nowocześnie". Dyrektor o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Foto: twitter.com/Ministerstwo Kultury

- Będzie wielka piękna tablica interaktywna, na której zobaczymy młodych ludzi. Później staniemy w sytuacji, w której będą na nas nachodzić dwa ruchome walce, sowiecki i niemiecki - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia za sprawą ustawy Rady Miasta z 2013 roku. Jak tłumaczą władze instytucji, ich celem jest "systematyczne wypełnianie luki w zbiorowej pamięci pokolenia". Chcą także stać się miejscem pamięci o walkach, które miały miejsce na terenie całej II Rzeczpospolitej oraz o ludziach biorących w nich udział. 

Powiązany Artykuł

wyklęci.jpg
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało państwową instytucją kultury

- Myślę, że takich miejsc w Polsce, gdzie mogłoby być Muzeum Żołnierzy Wyklętych, jest tak naprawdę dużo i każdy powiat ma swoją Łączkę, katownię, które można by zamienić na mniejsze lub większe muzeum pamięci poświęcone tym wyjątkowym polskim bohaterom - ocenił Arkadiusz Gołębiewski.

Jego zdaniem Mazowsze zostało wybrane jednak nieprzypadkowo. - Tutaj walki toczyły się niemal do połowy lat 50. To były dobrze organizowane oddziały i pamięć o tych żołnierzach ciągle jest żywa w rodzinach, lokalnych społecznościach - stwierdził prowadzący. 

Gołębiewski uznał, że mieszkańcy Ostrołęki mieli i wciąż mają świadomość tamtych wydarzeń. Jak przekonywał, to właśnie ona sprawiła, że lokalna społeczność chciała "u siebie umiejscowić coś, co będzie w nowoczesny sposób opowiadać o okresie powstania antykomunistycznego". Jego zdaniem przyczyniła się do tego również "determinacja i odwaga" włodarzy miasta.

Czytaj także:

Nowoczesna instytucja 

Muzeum znajduje się w budynku, który przez lata służył "szeroko rozumianemu więziennictwu". - Ten pomysł przekształcenia ma wymiar ideowy, ale też taki praktyczny - stwierdził Janusz Kotowski. 

Dyrektor poinformował, że trwają prace nad przygotowaniem stałej wystawy. Jak zapewniał, jej pierwsza część powinna być gotowa w ciągu kilku tygodni. Po zakończeniu tego etapu muzeum zajmie się procederami umożliwiającymi zrealizowanie drugiej, a zarazem ostatniej części głównej ekspozycji.

Powiązany Artykuł

antykomunistycznego podziemia 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci odmitologizowani

- Muzeum będzie zupełnie nowoczesne - zapewnił Kotowski. - Będzie wielka piękna tablica interaktywna, na której zobaczymy młodych ludzi. Później staniemy w sytuacji, w której będą na nas nachodzić dwa ruchome walce, sowiecki i niemiecki - dodał dyrektor. 

Jego zdaniem taka forma ekspozycji sprawi, że "zwiedzający poczuje dramat Polski, która została mocno zaatakowana z dwóch stron".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj

Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki oraz Janusz Kotowski o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ("Towarzystwo niepokornych") 22:53
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzący: Jan RumanArkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Janusz Kotowski (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)
Data emisji: 01.02.2021
Godzina: 22.06

jbt/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej