Krzysztof Sobolewski: wyrok TK nie zakazuje aborcji, pozostały dwie przesłanki
Wyrok TK nie zakazuje w Polsce aborcji. Są dwie przesłanki, w tym zagrożenie zdrowia i życia kobiety, która jest w ciąży. W uzasadnieniu są przesłanki ku temu, by choćby wady letalne mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety - mówił szef Komitetetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
2021-02-04, 11:32
Polityk podkreślił jednocześnie, że po analizie uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego prezydencki projekt będzie jednym odniesień.
27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.
Sobolewski był pytany w czwartek w Radiu ZET, kiedy PiS przedstawi konkretne propozycje zmian, które miałyby łagodzić przepisy antyaborcyjne. "Analizujemy uzasadnienie TK wraz z wyrokiem i w niedługim czasie, kilku tygodni, będziemy komunikować o konkretnych działaniach, które podejmiemy" - zapowiedział polityk.
"Wyrok TK nie zakazuje w Polsce aborcji"
REKLAMA
Jak zauważył, uzasadnienie do wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych "to spory dokument i trzeba to dokładnie przeanalizować". - Sprawa jest dosyć delikatna i zresztą widzimy, jaka jest sytuacja w Polsce po wyroku i uzasadnieniu - dodał Sobolewski.
- Atak na dziennikarkę TVP w siedzibie Strajku Kobiet. Jest reakcja Centrum Monitoringu Wolności Prasy
- Matka Boska z błyskawicą Strajku Kobiet. Zdecydowana reakcja Akcji Katolickiej
- Proaborcyjne protesty przed TK. Henryk Kowalczyk: Strajk Kobiet pokazał swoją złą twarz
Na pytanie, co stanie się z prezydenckim projektem, zgodnie z którym wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu, odparł: "Po analizie uzasadnienia do wyroku TK prezydencki projekt będzie też jednym z odniesień".
Powiązany Artykuł
- Wyrok TK nie zakazuje w Polsce aborcji. Pozostały dwie przesłanki, w tym głównie zagrożenie zdrowia i życia kobiety, która jest w ciąży. W uzasadnieniu są przesłanki ku temu, by chociażby wady letalne mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety - powiedział Sobolewski.
REKLAMA
Ustawa z 1993 roku
30 października do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej stwierdzenie innych wad rozwojowych.
Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest przepis uznany przez TK za niezgodny z konstytucja, pozostałe dwa przypadki to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
koz
REKLAMA
REKLAMA