"Konsekwencja w rujnowaniu miasta". Wiktor Cygan o losach Warszawy po 1939 r.
- Ta publikacja unaocznia, jak zmieniała się Warszawa. Dziś z obiektów przedwojennych ocalały tylko pojedyncze budynki, na ogół niestanowiące większej całości - mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Cygan, współautor książki "Pamięć Warszawy. Remembering Warsaw".
2021-02-06, 18:35
Na kartach albumu widzimy najpierw przedwojenną Warszawę - tętniącą życiem europejską metropolię, która następnie znika nieomal z powierzchni ziemi.
Powiązany Artykuł
![Getto mur 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7842f33f-5d0b-4c78-b8ab-24922f3ee7e6.jpg)
"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta
A jednak dumna i niezłomna stolica zdołała się podnieść, co widać na współczesnych zdjęciach Warszawy wykonanych przez mistrza Adama Bujaka.
Wiktor Cygan pzauważył że kiedy chodzimy po ulicach Warszawy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak olbrzymie straty, zarówno materialne, jak i ludnościowe poniosło miasto w okresie II Wojny Światowej.
- Znacząca część kamienic przedwojennej Warszawy ocala po wojnie. Na ogół zostały wypalone, jednak można było je odbudować. Jednak ze względów ideowych, ponieważ pokazywały burżuazyjna Warszawę, tego nie zrobiono, stworzono nowego człowieka i nowe miasto - mówił Wiktor Cygan o powojennej odbudowie miasta. - Dostrzegamy konsekwencję w rujnowaniu Warszawy, która miała miejsce od pierwszych dni wojny po jej koniec. Znacząca cześć substancji miasta została zniszczona na przełomie lat 40. 50. ubiegłego wieku w ramach odbudowy stolicy - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Wiktor Cygan
REKLAMA
Data emisji: 6.02.2021
Godzina emisji: 17.35
PR24/ka
REKLAMA