X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Sutkowski: przez opóźnienia w dostawach szczepionek nie wykorzystujemy w pełni naszych możliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:55
- Jeżeli będziemy mogli zaszczepić raptem 3,1 mln obywateli do końca marca, czyli dostaniemy nieco ponad 6,2 mln szczepionek, to jest to oczywiście przynajmniej o połowę za mało. Powinniśmy dostać więcej, z dystrybucją nie byłoby problemów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, komentując problemy z dostawami szczepionek w Unii Europejskiej.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Dotychczas w Polsce wykonano 1 688 465 szczepień przeciw COVID-19. W ciągu doby wykonano 30 892 szczepienia. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło dotychczas w Polsce 1 226 129 osób. Z nich 462 336 otrzymało także drugą dawkę. Do Polski dostarczono jak dotąd 2 432 640 dawek szczepionek przeciw COVID-19. Zutylizowanych zostało jak dotąd 3 487 dawek. W Polsce odnotowano 1 487 niepożądanych odczynów poszczepiennych. O postępach w Narodowym Programie Szczepień mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski.

shutterstock_dostawa_szczepionka_1200.jpg
Rośnie krytyka wobec Komisji Europejskiej. Tematem sporu dostawy szczepionek

"Mamy większe możliwości, niż szczepimy"

Gość PR24 potwierdził, że zmniejszenie wolumenów dostaw szczepionek do Unii Europejskiej, zarówno przez firmę Moderna jak i AstraZeneca, wyraźnie wpłynie na tempo Narodowego Programu Szczepień i to w sposób zupełnie niezależny od Polski. Dodał, że dla całej Unii i dla Polski jest to ogromny problem.

- Nasze możliwości szczepień są spokojnie na poziomie 2,5-3 mln osób zaszczepionych osób miesięcznie. Pod warunkiem, że będą chętni, ale chętni są, zainteresowanie jest duże. Natomiast w ciągu mniej więcej miesiąca zaszczepiliśmy niewiele ponad milion pacjentów i to pacjentów, którzy byli blisko - mówił dr Michał Sutkowski.

- To jest ok. 1,6 mln i to głównie w grupie zero, a więc w grupie, która jest blisko medycyny. I to bez jakichś większych kłopotów, bez jakiejś większej "spiny". Naprawdę te możliwości na poziomie 3 mln, czy nawet 3,5 mln, byłyby w granicach możliwości Polski. A teraz, jeżeli będziemy mogli zaszczepić raptem 3,1 mln obywateli do końca marca, czyli dostaniemy nieco ponad 6,2 mln szczepionek, to jest to oczywiście przynajmniej o połowę za mało. Powinniśmy dostać więcej, z dystrybucją nie byłoby problemów - dodał.

Czytaj również:

Problematyczne umowy

forum-0584366216-12.jpg
"Jest dla nich bezpieczne i bardzo ważne". Prof. Gut o szczepieniu nauczycieli preparatem AstraZeneki

Ekspert podkreślił, że w programie zakupowym Komisji Europejskiej "poczyniono pewne błędy", szczególnie jeśli chodzi o umowy z firmami farmaceutycznymi. - Konstrukcja umowy z firmą AstraZeneca była kuriozalna. Bardzo dużo było w niej różnego rodzaju przypuszczeń, pobożnych życzeń, a nie była twardym dokumentem handlowym - mówił dr Sutkowski.

Przyznał, że poszczególnym państwom łatwiej jest z pewnością negocjować z producentami szczepionek, a Unia Europejska znalazła się w sytuacji wyraźnie niekomfortowej.

- Szczepionki są bardzo ważne, są darem, są niesamowicie istotną sprawą medycznie - to jest dla mnie najważniejsze. Ale równocześnie są towarem. Co tu dużo mówić - prawa rynku są twarde, każdy tutaj chciałby oczywiście zarobić. Tak też trzeba to rozumieć. Konstrukcja tych umów powinna być bardzo precyzyjna, a nie zawierać jakieś klauzule o tym, że "się postaramy..." albo "będziemy dochowywać wszelkich starań, żeby..." i tak dalej, bo one mają charakter naprawdę bardzo ogólnikowy, psują też wizerunek skuteczności Unii Europejskiej. Też psują wizerunek tych firm - mówił dr Michał Sutkowski.

Posłuchaj
21:07 PR24_mp3 2021_02_09-11-07-48_Sutkowski.mp3 Dr Michał Sutkowski o problemach z dostawami szczepionek w UE ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 11.07

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Opóźnienia w dostawach szczepionek. Dr Bartosz Rydliński: staje się to już niezwykle polityczne

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:34
- Europejczycy dogadali się na coś z firmami farmaceutycznymi ws. szczepionki. Nie może być tak, że rząd Izraela dogaduje się i je dostaje, a Unia Europejska nie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas na odblokowanie służby zdrowia". Prof. Waldemar Paruch o szczepieniach na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:00
- Konieczne jest uruchomienie medycyny specjalistycznej oraz efektywne komunikowanie i uruchomienie programu odbudowy zdrowia Polaków. To niezbędne i bardzo pilne działania, czekanie będzie błędem politycznym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch (UMCS).
rozwiń zwiń