Dobre wyniki polskiej gospodarki pomimo obostrzeń. Prognozy także optymistyczne
Napływające prognozy makroekonomiczne dotyczące Polski napawają optymizmem. Według danych Komisji Europejskiej spadek PKB w Polsce w zeszłym roku był jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Pomimo trudności związanych z obostrzeniami nasza gospodarka radzi sobie całkiem dobrze. Perspektywy na najbliższe lata również się poprawiają.
2021-02-11, 16:20
Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej. W 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc., tymczasem jesienią prognozowano, że polska gospodarka zmniejszy się 3,6 proc.
Według danych KE spadek PKB w Polsce był jednym z najniższych w UE. Najmniejszą recesję zanotowała Litwa - spadek PKB o 0,9 proc., a następnie Polska ze spadkiem o 2,8 proc. W 2020 r. spadek PKB poniżej progu 3 proc. zanotowały też Estonia i Szwecja (po 2,9 proc.).
Posłuchaj
Główna ekonomistka Banku Pocztowego komentując prognozy Komisji wskazała, że są one ostrożne, co nie jest bezzasadne, gdyż nadal funkcjonujemy w warunkach pandemicznych.
REKLAMA
- Pandemia koronawirusa nadal trwa, w wielu krajach - w tym u naszego głównego partnera handlowego, tj. w Niemczech - przedłużane są lockdowny bądź utrzymywane restrykcje. W Polsce także aktywność gospodarcza jest nadal ograniczona i nie wiadomo kiedy nastąpi powrót do jej pełni - zwróciła uwagę.
Kurtek przyznała, że potężnym orężem w walce z COVID-19 jest szczepionka, lecz jak zauważyła, proces szczepienia będzie trwał dłużej, niż się tego spodziewano. Mogą się pojawić również "niespodzianki" w postaci kolejnych mutacji wirusa. Nie wiadomo, czy aktualne szczepionki będą zapobiegały ich rozprzestrzenianiu - dodała.
- Polska gospodarka powinna powrócić w tym roku na ścieżkę wzrostu, wszyscy na to liczymy, ale ze względu na to, że restrykcje mogą być wydłużane w czasie, dopiero w drugiej połowie br. możemy zobaczyć wyraźne ożywienie - oceniła ekonomistka.
Sceptyczne nastawienie KE
Komisja Europejska pozostaje sceptyczna wobec perspektyw Polski w 2021 roku - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według Instytutu spadek PKB w Polsce w 2021 będzie o 1 pkt proc. łagodniejszy, niż szacuje KE.
REKLAMA
Komisja Europejska szacuje, że spadek PKB w Polsce będzie 3 najniższym spośród państw Unii Europejskiej. Lepsze wyniki osiągnęły jedynie Litwa oraz Irlandia - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do szacunków KE.
Według Instytutu, w przypadku Irlandii możemy mówić jednak o sztucznej księgowości. Szacunki KE dla Polski są zbliżone do prognoz Międzynarodowego Funduszu walutowego (2,7 proc) oraz znacznie niższe niż konsensus rynkowych prognoz Bloomberga (3,8 proc), czy prognoza PIE (4,2 proc.).
Prognozy zaprezentowane przez KE zakładają niewielkie zmiany rocznej dynamiki w I kwartale – według przedstawionych szacunków kwartalnych spadek dalej oscylować będzie wokół 3 proc. - wskazuje PIE.
Jak podkreśla, konsensus Bloomberga oraz PIE wskazują, że będzie on łagodniejszy o 1 pkt proc. "Tym samym ewentualne rewizje nastąpią już podczas wiosennej rundy" - czytamy.
REKLAMA
Dane GUS
Główny Urząd Statystyczny również opublikował komunikat z szacunkami PKB za 2020 rok.
Powiązany Artykuł
Projekt składki od reklam na wstępnym etapie prac. Ministerstwo Finansów zaprasza do konsultacji
''Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2020 roku był realnie niższy o 2,8 proc. w porównaniu z 2019 r., wobec wzrostu o 4,5 proc. w 2019 r. W 2020 r. popyt krajowy zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z 2019 r., w którym zanotowano wzrost o 3,5 proc.
Spożycie ogółem w 2020 r. spadło realnie o 1,5 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,0 proc. (w 2019 r. wzrost odpowiednio o 4,4 proc. oraz o 4,0 proc.) - czytamy w komunikacie opublikowanym przez GUS.
Ograniczenia działalności
W dalszym ciągu utrzymują się ograniczenia działalności w niektórych sektorach gospodarki. Zamknięte pozostają kluby fitness, aquaparki, dyskoteki, restauracje oraz kasyna. Nie mogą działać również branża weselna, eventowa i koncertowa, a hotele działają w ścisłym reżimie sanitarnym.
REKLAMA
Wkład branży zakwaterowania i gastronomii do polskiego PKB utrzymuje się od dłuższego czasu na poziomie bliskim 1 proc. Jeszcze niższy wkład ma działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (ok. 0,65 proc.). Oznacza to, że obostrzenia nie powinny znacząco wpłynąć na wartość PKB wypracowanego w 2021 roku.
Prognozy na 2021 rok
Powyższe spostrzeżenia potwierdzają ekonomiści z Banku Pekao S.A. W opublikowanym na stronie banku raporcie czytamy: ''Gospodarka weszła w 1 kwartale 2021 roku z obniżonym poziomem aktywności. W większości krajów w Europie wydłużono lub zaostrzono restrykcje epidemiologiczne i pierwszy kwartał tego roku można w dużej mierze uznać za stracony dla sektora usług.
Opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw COVID-19 oraz pojawienie się nowych wariantów koronawirusa ciążą na perspektywach krótkoterminowych. Prognozujemy, że w 1 kwartale 2021 roku gospodarka może skurczyć się o ok. 0,2 proc. rok do roku.
Upowszechnienie się szczepień i związana z tym perspektywa znoszenia obostrzeń epidemiologicznych pozwala z optymizmem patrzeć na kondycję gospodarki w średnim terminie. Widzimy szansę na wzrost PKB w 2021 r. o 4,5 proc. na bazie wzrostu eksportu i odbudowy konsumpcji prywatnej, zwłaszcza w przypadku usług.''
REKLAMA
Z kolei analitycy PKO BP prognozują, że w 2021 wzrost PKB w Polsce przekroczy 5 proc. Podstawą odbudowy ma być poprawa sytuacji epidemicznej.
Istotne będzie też skuteczne zachowanie potencjału gospodarki dzięki mechanizmom antykryzysowym i prowzrostowe policy-mix.
Według szacunków efektywnie polityka fiskalna będzie wspierać wzrost PKB w 2021 mocniej niż w 2020 roku.
Powiązany Artykuł
GUS: wzrost rejestracji nowych firm w porównaniu do grudnia 2020 r. i stycznia 2019 r.
Prognozy długoterminowe
Analitycy PKO BP podsumowali rozważania nt. perspektyw różnych branż gospodarki na najbliższe lata. Stosując 6 kryteriów, cenili, jak dany trend wpłynie na rozwój poszczególnych branż względem wpływu na całą gospodarkę. W efekcie zidentyfikowali branże z relatywnie wysokim i niskim potencjałem rozwoju w perspektywie najbliższego 10-lecia.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/GUS/Bank Pekao SA/PKO BP/mib
REKLAMA