Łazik Perseverance na Marsie. Astronom: misja może potrwać znacznie dłużej niż zaplanowano

- W tej chwili na Marsie nie ma życia. Misja łazika Perseverance ma sprawdzić to, czy to życie kiedyś tam było, czy ono mogło powstać - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Rokita, astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.

2021-02-21, 19:47

Łazik Perseverance na Marsie. Astronom: misja może potrwać znacznie dłużej niż zaplanowano

Posłuchaj

Stanisław Rokita o misji NASA na Marsie ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wylądował łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę.

Powiązany Artykuł

Łazik Marsjański free gov pl-1200.jpg
Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

-  To jest pierwszy raz, kiedy lecimy po to, by szukać ewentualnych śladów życia, które mogło rozwijać się w bardzo odległej przeszłości na Marsie - stwierdził gość audycji. 

Czym się różni ta wyprawa na Marsa od poprzednich? 

- Te dotychczasowe misje skupiały się na tym, żeby stwierdzić, czy na Marsie mogły istnieć warunki, które pozwalałyby na rozwój życia w przyszłości - odpowiedział astronom.  

REKLAMA

Na temat Czerwonej Planety są pewne informacje. - Teraz już wiemy, że tam był o wiele cieplejszy klimat, była woda, więc wszystkie te warunki, potrzebne do rozwoju życia. Tą pewność już mamy. Misja Perseverance poleciała m.in. po to, by szukać biologicznych śladów życia - podkreślił Stanisław Rokita. 

Posłuchaj

Stanisław Rokita o misji NASA na Marsie ("Temat dnia/Gość PR24") 24:13
+
Dodaj do playlisty

- W tej chwili go tam nie ma. Są teraz tak niekorzystne warunki na Marsie, że nie można tam przetrwać. Oczywiście, nie można tego wykluczyć. Mówiąc o życiu na Marsie chodzi nam o mikroorganizmy  - dodał. 

Czytaj także:

Misja łazika potrwa jeden marsjański rok, czyli nasze dwa lata.  - Jednak naukowcy mają dużą nadzieję, że ona potrwa dłużej. Mając doświadczenie poprzednich misji, łaziki marsjańskie są zadziwiająco żywotne - zaznaczył Rokita.

Jak Perseverance się komunikuje? 

- Może wysyłać bezpośrednie informacje do nas, z powierzchni Marsa na Ziemię. Jest to komunikacja bardzo powolna, ograniczona - podsumował astronom.

      Więcej w nagraniu. 

      REKLAMA

      ***

      Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

      Prowadził: Mateusz Drozda

      GośćStanisław Rokita (astronom, Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu)

      REKLAMA

      Data emisji: 21.02.2021

      Godz. emisji: 18.33

      kmp

      Polecane

      REKLAMA

      Wróć do strony głównej