Łazik Perseverance na Marsie. Astronom: misja może potrwać znacznie dłużej niż zaplanowano
- W tej chwili na Marsie nie ma życia. Misja łazika Perseverance ma sprawdzić to, czy to życie kiedyś tam było, czy ono mogło powstać - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Rokita, astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.
2021-02-21, 19:47
Posłuchaj
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wylądował łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę.
Powiązany Artykuł
Perseverance: najważniejsza misja na Marsie
- To jest pierwszy raz, kiedy lecimy po to, by szukać ewentualnych śladów życia, które mogło rozwijać się w bardzo odległej przeszłości na Marsie - stwierdził gość audycji.
Czym się różni ta wyprawa na Marsa od poprzednich?
- Te dotychczasowe misje skupiały się na tym, żeby stwierdzić, czy na Marsie mogły istnieć warunki, które pozwalałyby na rozwój życia w przyszłości - odpowiedział astronom.
REKLAMA
Na temat Czerwonej Planety są pewne informacje. - Teraz już wiemy, że tam był o wiele cieplejszy klimat, była woda, więc wszystkie te warunki, potrzebne do rozwoju życia. Tą pewność już mamy. Misja Perseverance poleciała m.in. po to, by szukać biologicznych śladów życia - podkreślił Stanisław Rokita.
Posłuchaj
- W tej chwili go tam nie ma. Są teraz tak niekorzystne warunki na Marsie, że nie można tam przetrwać. Oczywiście, nie można tego wykluczyć. Mówiąc o życiu na Marsie chodzi nam o mikroorganizmy - dodał.
- Europejska Agencja Kosmiczna szuka śmiałków gotowych lecieć w kosmos. Stawia szereg wysokich wymagań
- Skomplikowany manewr misji Solar Orbiter. Próbnik kosmiczny przeleciał obok Wenus
Misja łazika potrwa jeden marsjański rok, czyli nasze dwa lata. - Jednak naukowcy mają dużą nadzieję, że ona potrwa dłużej. Mając doświadczenie poprzednich misji, łaziki marsjańskie są zadziwiająco żywotne - zaznaczył Rokita.
Jak Perseverance się komunikuje?
- Może wysyłać bezpośrednie informacje do nas, z powierzchni Marsa na Ziemię. Jest to komunikacja bardzo powolna, ograniczona - podsumował astronom.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Mateusz Drozda
Gość: Stanisław Rokita (astronom, Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu)
REKLAMA
Data emisji: 21.02.2021
Godz. emisji: 18.33
kmp
REKLAMA