"Jestem za otwieraniem gospodarki, ale przy zachowaniu norm i rygorów". Wróblewski o obostrzeniach

- To, jak Polacy postrzegają luzowanie obostrzeń w związku z pandemią, zależy od tego, czy pracują w państwowym przedsiębiorstwie, czy też mają własną firmę - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

2021-02-23, 15:20

"Jestem za otwieraniem gospodarki, ale przy zachowaniu norm i rygorów". Wróblewski o obostrzeniach
Tomasz Wróblewski. Foto: Mat. Rekłajtis

W sondażu dla "DGP" i RMF zapytano Polaków, jakich decyzji rządu ws. polityki epidemicznej oczekują w najbliższych tygodniach. Za zaostrzeniem rygorów epidemicznych opowiedziało się 21 proc. ankietowanych. Z kolei 33,2 proc. badanych chce poluzowania obostrzeń, a 33,7 proc. - utrzymania obostrzeń na obecnym poziomie. Zdania w tej sprawie nie ma 12,1 proc. badanych.

"Sytuacja ekonomiczna"

Powiązany Artykuł

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Gospodarka w dobie pandemii: styczeń dla niektórych sektorów już lepszy niż rok wcześniej

- Większość wypowiedziała się w zależności od tego, jaka jest jej sytuacja ekonomiczna. Te osoby, które mają stałą pracę np. państwową, bardziej obawiają się o swoje zdrowie, co widać np. w USA, gdzie nauczyciele nie chcą otwierania szkół. Przedsiębiorcy z kolei chcą otwarcia gospodarki, bo od tego zależy ich byt i życie - powiedział gość PR24.

Jak dodał, on sam jest za otwieraniem gospodarki, ale w rygorze przestrzegania norm i zasad. - Kiedy bowiem pieniądze z tarcz antykryzysowych się skończą, może się okazać, że skala zadłużenia państwa i roztrwonienie kapitału są tak duże, iż gospodarka tego nie przetrwa. Mądrze jest więc otworzyć ją jak najszybciej - zauważył Tomasz Wróblewski.

REKLAMA

Sondaż

W sondażu zapytano również o to, jakie restrykcje powinny zostać wprowadzone w pierwszej kolejności, gdyby decyzje rządu szły w kierunku ich zaostrzania. W pierwszej kolejności ankietowani wskazali nakaz noszenia maseczek, rozumiany jako zakaz zakrywania twarzy przyłbicami, szalikami czy chustami. Na takie rozwiązanie wskazało 45,9 proc. respondentów.

Na drugim miejscu jest ponowne zamknięcie centrów handlowych (20,3 proc.). Na dalszych miejscach znalazło się zamknięcie kin, teatrów i muzeów (15,6 proc.), stoków narciarskich i innych obiektów sportowych (13,2 proc.), zawieszenie stacjonarnego nauczania w klasach I-III (12,4 proc.) i zamknięcie hoteli (10 proc.). Jednocześnie 19 proc. badanych nie ma zdania w temacie obostrzeń, a 15 proc. wskazałoby inne rodzaje obostrzeń niż te wymienione na liście.


Posłuchaj

T. Wróblewski o luzowaniu obostrzeń ("Gość PR24") 22:57
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

REKLAMA

Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 23.02.2021

Godzina: 14.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej