Od dziś tylko maseczka. Sprawdź aktualne zasady i ograniczenia związane z pandemią
Od dziś nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem. Wczoraj w życie weszło nowe rozporządzenie przedłużające obowiązujące ograniczenia do 14 marca i wprowadzające zmiany w kwestii maseczek oraz dodatkowe obostrzenia w woj.warmińsko-mazurskim.
2021-02-27, 06:00
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.: na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba.
Wprowadzenie tej zasady zależy od decyzji pracodawcy, w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Nie trzeba zasłaniać ust i nosa w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
Powiązany Artykuł
Dr Lidia Stopyra: ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyną wzrostu zakażeń
Co się zmienia?
Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
REKLAMA
- Dodatkowe obostrzenia na Warmii i Mazurach. Nauka zdalna przedłużona do 14 marca
- Mateusz Morawiecki zaapelował o udostępnienie szczepionkowych patentów. "To racjonalny pomysł"
Wciąż utrzymany jest obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
Powiązany Artykuł
Świat z obawą patrzy na nowe warianty koronawirusa. Trwają badania skuteczności szczepionek
Kultura i rozrywka w ścisłym reżimie
Galerie sztuk, muzea i biblioteki mogą być otwarte i funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. W ścisłym reżimie sanitarny działalność wznowiły także kina, teatry, opery i filharmonie - podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50proc. miejsc siedzących. Również centra i galerie handlowe, hotele, baseny i stoki są otwarte i działają w ścisłym reżimie sanitarnym. Aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness pozostaną zamknięte.
Wyjątek do powyższych stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zasady bezpieczeństwa zostały zaostrzone. Na terenie tego województwa zamknięte zostały kina, teatry, muzea oraz galerie sztuki oraz obiekty handlowe więlkopowierzchniowe, obiekty rekreacyjne i inne wymienione wyżej. Tu także uczniowie klas I-III mają uczyć się w trybie zdalnym - w pozostałej części kraju najmłodsi uczniowie uczą się stacjonarnie.
REKLAMA
dn
REKLAMA