X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mija rok od pojawienia się pandemii: są firmy i branże, które już wychodzą z zapaści

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:56
Podsumowaniem pandemicznego roku w gospodarce zajmował się w radiowej Jedynce Marek Rozkrut, partner, główny ekonomista i szef zespołu analiz ekonomicznych firmy doradczej EY Polska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak wynika z raportu tej firmy, po roku od odnotowania w Polsce pierwszego przypadku COVID-19, aż 63 proc. firm pozytywnie albo neutralnie ocenia swoją obecną sytuację, mimo że połowa przedsiębiorstw zakończyła ten rok spadkiem przychodów.


innowacje1200.jpg
Blisko połowa polskich firm wdrożyła w ostatnim roku nowe usługi, procesy i produkty. Znamy nowe dane EBI

Ponad połowa firm dobrze ocenia swoją sytuację. Najbardziej na pandemii straciły firmy małe i związane z turystyką i gastronomią

- Co ciekawe - zauważa gość radiowej Jedynki - ta ocena firm czy branż, jest lepsza od oceny sytuacji całej gospodarki.

- Oczywiście te oceny są zróżnicowane – jest ona lepsza w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych i firm większych, w przypadku mniejszych ocena jest zdecydowanie gorsza, szczególnie w takich branżach jak hotelarstwo czy gastronomia – mówi ekspert.


Posłuchaj
04:40 justa 04.mp3 O wpływie koronawirusa na kondycję polskich firm mówił w radiowej Jedynce Marek Rozkrut, partner, główny ekonomista i szef zespołu analiz ekonomicznych firmy doradczej EY Polska.

 

I dodaje, że nie ma się temu co dziwić, gdyż właśnie te branże podlegają bardzo dużym obostrzeniom albo są w ogóle zamknięte.

Wśród wygranych znajdują się firmy informatyczne i komunikacyjne

Raport wskazuje nie tylko przegranych, ale i wygranych. Wśród tych ostatnich znajduje się branża przemysłowa oraz związana z informatyką i komunikacją.


biznes 1200.jpg
Tarcza Finansowa 2.0. Płynie pomoc dla firm

- Tam sytuacja zdecydowanie się teraz poprawiła, przetwórstwo i przemysł wróciły na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii, w związku z popytem na pracę zdalną wzrósł popyt na sprzęt oraz usługi informatyczne i komunikacyjne, dobrze też radzą sobie eksporterzy – mówi Marek Rozkrut.

Większość firm utrzymała stan zatrudnienia na poziomie sprzed pandemii

Co najważniejsze, jak wynika z raportu, mimo spadku przychodów czy utraty rynku, zdecydowana większość firm utrzymała stan zatrudnienia na tym samym poziomie co przed pandemią.

To oznacza, że uruchomione tarcze ochronne przyniosły efekty. Jak mówi ekspert, wzrost bezrobocia w Polsce jest minimalny, jest na najniższym poziomie w Unii Europejskiej.

- Jest też szansa, że redukcje w branżach najbardziej dotkniętych pandemią, ponoszących jej największe konsekwencje, zbiegną się w czasie z ożywieniem w pozostałej części gospodarki, co pozwoli ich pracownikom na znalezienie zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach – mówi Marek Rozkrut.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Rząd zapowiada otwieranie kolejnych branż. Wiceminister rozwoju: powstaną nowe narzędzia wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:01
O kolejnych decyzjach rządu w sprawie luzowania obostrzeń związanych z koronawirusem oraz przygotowywaniu nowych narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców mówił w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:47
Szef rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w firmie Kokoszki Prefabrykacja S.A., w Gdańsku, należącej do Grupy Pekabex.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: już 185 mld zł z budżetu państwa trafiło do polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:35
- Od początku pandemii, z którą mamy do czynienia od marca ubiegłego roku, pomoc z budżetu państwa wyniosła ponad 185 miliardów złotych - powiedziała w Lublinie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, jest ona kierowana do sektora dużych firm, średnich i mikro. Poinformowała ponadto, że trwają prace nad kolejnymi programami wsparcia, przeznaczonymi na poprawę kondycji firm po pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko połowa polskich firm wdrożyła w ostatnim roku nowe usługi, procesy i produkty. Znamy nowe dane EBI

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:45
Nowe usługi, procesy i produkty wdrożyło w ostatnim roku 46 proc. polskich firm. 20 proc. deklaruje wprowadzenie innowacji na skalę kraju i świata - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
rozwiń zwiń