"Konieczne są dalsze badania". Kolejne kraje zawieszają szczepienia preparatem AstraZeneca
Trzy największe kraje Unii Europejskiej - Francja, Włochy i Niemcy - zawiesiły stosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca z powodu obaw o zakrzepy krwi i inne możliwe skutki uboczne. Państwa te zrobiły to pomimo zapewnień firmy i WHO, że przyjęcie szczepionki nie wiąże się z ryzykiem.
2021-03-15, 18:20
Powiązany Artykuł
Co dalej ze szczepionką AstraZeneki? Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie
Niemiecki resort zdrowia powoływał się na pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków, utrzymującej, że nie ma dowodów na bezpośredni związek przypadków choroby zakrzepowo-zatorowej z użyciem tego preparatu.
- "Nie ma na razie dowodów łączących incydenty zdrowotne ze szczepionką AstraZeneca". WHO uspokaja
- Waldemar Kraska: nie rekomendujemy wstrzymania szczepień preparatem AstraZeneki
Jednak po kolejnych badaniach odpowiedzialny w Niemczech za szczepionki Instytut Paula Ehrlicha zalecił przerwę w podawaniu preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu.
Również władze Hiszpanii wstrzymały stosowanie podczas szczepień przeciwko COVID-19 szczepionki firmy AstraZeneca. Wcześniej zawieszenie stosowania tego produktu ogłosiło kilka wspólnot autonomicznych tego kraju, w tym m.in. Andaluzja i Katalonia.
REKLAMA
Decyzja w sprawie wstrzymania szczepień zapadła podczas popołudniowego spotkania tzw. rady międzyterytorialnej odpowiedzialnej za szczepienia oraz walkę z epidemią koronawirusa.
Pierwszym krajem, który wstrzymał stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca była Dania, która zrobiła to 11 marca. Następnego dnia dostawy wstrzymały Islandia i Norwegia. W kolejnych dniach dołączyły do nich Holandia i Austria.
jp/pb
REKLAMA