Maria Libura: Wielka Brytania wyszła z założenia, że każdy chce się szczepić i postawiła na masowość

- Wielka Brytania zawdzięcza narodowy sukces szczepień brawurowym działaniom takim jak dopuszczenie do obrotu pewnych szczepionek. W Europie patrzono wówczas na to z dużą podejrzliwością - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. polityki zdrowotnej.

2021-03-15, 21:01

Maria Libura: Wielka Brytania wyszła z założenia, że każdy chce się szczepić i postawiła na masowość
Zdj ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Kilka europejskich krajów, m.in. Francja, Włochy i Niemcy, zawiesiło stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca. Powodem tych decyzji są doniesienia o możliwych skutkach ubocznych.

Powiązany Artykuł

koronawirus szczepionka free shutt-1200.jpg
Będzie narada Europejskiej Agencji Leków ws. szczepionek AstraZeneki. Znamy termin

Według zapewnień firmy i Światowej Organizacji Zdrowia, korzystanie z tego preparatu nie wiąże się z ryzykiem, jednak zgłoszone przypadki zostaną zbadane. W czwartek odbędzie się nadzwyczajna narada Europejskiej Agencji Leków w tej sprawie. 

- Państwa mają prawo do tego rodzaju ruchów w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. W sytuacji pandemii mamy do czynienia z kalkulacjami ryzyka - mówiła Maria Libura i dodała, że "każda taka rzecz wymaga sprawdzenia".

Ekspert zauważyła, że "ta szczepionka nie ma szczęścia w Europie". - Niezależnie od tego, jaki będzie wynik badań to to, co się dzieje wokół tej szczepionki, już w tej chwili obniża do niej zaufanie - podkreśliła rozmówczyni. Jak poinformowała, preparat AstraZeneki cieszy się znacznie większą popularnością m.in. w Wielkiej Brytanii. 

REKLAMA

Czytaj także:

Szczepienia w Wielkiej Brytanii

Powiązany Artykuł

szczepionka PAP 1200.jpg
Szczepionki przeciw COVID-19. Dr Paweł Kowalski: tylko kilka krajów jest przed UE

- Wielka Brytania zawdzięcza narodowy sukces szczepień brawurowym działaniom takim jak dopuszczenie do obrotu pewnych szczepionek. To były działania, na które w Europie wówczas patrzono się z dużą podejrzliwością - mówiła specjalistka. Jak wyjaśniła, w tamtym czasie "w Europie wydawało się, że nieprzyspieszanie tego procesu jest lepszą strategią". - Sukces Wielkiej Brytanii zmienił to postrzeganie - podkreśliła Libura. 

Posłuchaj

Maria Libura o szczepieniach w Wielkiej Brytanii ("Świat w powiększeniu") 12:35
+
Dodaj do playlisty

- Szybka decyzja o dopuszczeniu szczepionek do obrotu dała przewagę w postaci lepszej ich dostępności w tej pierwszej fazie - oceniła rozmówczyni. Zaznaczyła przy tym, że w ten sposób Wielka Brytania stała się "pierwszym poletkiem doświadczalnym" dla Europy. 

Rozmówczyni podkreśliła, że "Wielka Brytania wyszła z założenia, że każdy chce się szczepić i postanowiła na masowość szczepień". - Pacjenci otrzymywali informacje, kiedy mają się stawić i gdzie, czyli inaczej niż w krajach, w których założono, że trzeba się do tych programów samemu zgłosić - tłumaczyła. 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Maria Libura (ekspert ds. polityki zdrowotnej)

Data emisji: 15.03.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 19.33

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej