Prezydent proponuje przepis o wystąpieniu z UE

Bronisław Komorowski zgłosił do Sejmu pierwszą w jego kadencji, prezydencką inicjatywę ustawodawczą 'Polska w Europie"

2010-11-12, 15:06

Prezydent proponuje przepis o wystąpieniu z UE

Posłuchaj

Bronisław Komorowski o inicjatywie
+
Dodaj do playlisty

Prezydent powiedział, że propozycja ustawy dotyczy zmian w konstytucji, które mają pogłębić integrację z Unią Europejską, potwierdzić członkostwo w UE i ułatwić wdrożenie Traktatu Lizbońskiego.

Wśród propozycji jest też przepis określający warunki ewentualnego wystąpienia Polski z Unii Europejskiej.

- Zgłaszam do laski marszałkowskiej projekt ustawy związanej ze zmianami w konstytucji, który z grubsza można określić mianem "Polska w Europie" - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent proponuje dopisanie do konstytucji rozdziału 10A, dotyczącego relacji Polski z Unią Europejską.

Sekretarz stanu do spraw prawno-ustrojowych w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz powiedział, że jednym z ważnych rozdziałów będzie określenie roli NBP po wejściu Polski do strefy euro.

REKLAMA

"W tym momencie, nasz bank staje się częścią systemu banków centralnych i banku europejskiego i nie zajmuje się na przykład tworzeniem pieniądza, bo już jest to obszar unijny. W związku z tym na przykład Rada polityki Pieniężnej traci swoją konstytucyjną funkcję" - powiedział prezydencki minister.

Krzysztof Łaszkiewicz wyjaśnił, że chodzi też o wzajemne relacje Polski i Unii w kwestiach dotyczących wartości, które są wpisane do konstytucji.

"Oczekujemy, że wartości zapisywane w traktatach unijnych i w decyzjach będą spójne z naszymi, w przeciwnym przypadku nie będą nas obowiązywać. Minister Łaszkiewicz powiedział, że w prezydenckim projekcie są także zapisy dotyczące udziału obywateli polskich w wyborach w krajach Unii i mieszkańców innych krajów UE na terenie Polski. Kolejną kwestią są relacje między prezydentem a rządem w kontaktach z instytucjami UE. W nowym rozdziale 10A konstytucji - według propozycji prezydenta - ma być także określony sposób ewentualnej rezygnacji Polski z członkostwa w Unii Europejskiej.

Konstytucjonalista profesor Piotr Winczorek ocenia, że dodanie do konstytucji nowego rozdziału dotyczącego relacji Polski z Unią Europejską jest sensownym rozwiązaniem. W ocenie profesora Winczorka, to dobry pomysł, by regulacje na ten temat znajdowały się w jednym miejscu ustawy zasadniczej, tak, aby zainteresowani mogli łatwo te przepisy odnaleźć. Profesor Winczorek pozytywnie ocenia zapisy dotyczące sytuacji NBP po wejściu Polski do strefy euro.

REKLAMA

W opinii konstytucjonalisty dobrze też, że uwzględniono zasady ewentualnego wystąpienia Polski z Unii Europejskiej, choć i teraz możemy z Unii wystąpić w trybie wypowiedzenia umowy międzynarodowej. Profesor Winczorek uważa natomiast, że nie ma wielkiego sensu ponowne regulowanie kwestii wartości, bo te, które są zapisane w naszej Konstytucji, są dla Polaków nadrzędne.

Prezydent Komorowski podkreślił, że liczy na współpracę parlamentarzystów w tej sprawie. Jak zaznaczył, podpisanie Traktatu Lizbońskiego, niesie ze sobą konieczność zmian niektórych zapisów ustawy zasadniczej.

Prezydent dodał, że będzie zgłaszał kolejne inicjatywy ustawodawcze - między innymi dotyczące pogłębienia samorządności.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej