"Znaczące zwycięstwo Polski". Jakub Wiech o decyzji TSUE ws. gazociągu Opa
- Rosja buduje nową architekturę dostaw gazu w Europie, by móc rozwiązać sobie ręce, jeśli chodzi o partnerów handlowych w środkowej i wschodniej części Europy - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (Energetyka24).
2021-07-15, 12:35
Polska wygrała w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Sędziowie odrzucili skargę Niemiec i podtrzymali korzystne dla Polski orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji w Luksemburgu z 2019 roku.
Powiązany Artykuł
![shutter tsue free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/11b2d6bc-4588-4c96-9080-4c221529edbf.jpg)
Wygrana Polski w TSUE w sprawie gazociągu OPAL
Przyznał on rację Warszawie i unieważnił decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Sąd uznał wtedy, że decyzja została wydana z naruszeniem solidarności energetycznej. Dziś na tę zasadę zwrócił uwagę Trybunał Sprawiedliwości.
Jak podkreślał Jakub Wiech, wyrok TSUE jest znaczącym sukcesem Polski. - Okazuje się, że Rosjanie mają ograniczone możliwości przesyłu gazu przez Nord Stream. Skutki tej decyzji są ważne przede wszystkim dla sytuacji na Ukrainie. Zawężenie możliwości przesyłu gazu daje szansę Ukrainie na ustabilizowanie wolumenu tranzytu przez jej terytorium. Zarówno Nord Stream jak i Nord Stream 2 to projekty prowadzone po to, by ominąć Ukrainę i inne państwa Europy Środkowej jako państwa tranzytu rosyjskiego gazu - tłumaczył.
- Rosja buduje nową architekturę dostaw gazu w Europie, by móc rozwiązać sobie ręce, jeśli chodzi o partnerów handlowych w środkowej i wschodniej części Europy. Niektórzy eksperci twierdzą, że może otworzyć drogę dla dalszej rosyjskiej agresji na te państwa, gdyż status kraju tranzytowego jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem tych państw. To zwycięstwo przed TSUE daję pewnego rodzaju szanse na zamortyzowanie tych działań państwa Władimira Putina - stwierdził Jakub Wiech.
REKLAMA
Posłuchaj
To pierwsze orzeczenie unijnego Trybunału, które podkreśla znaczenie prawne zasady solidarności energetycznej. "Zgodność z prawem każdego aktu instytucji Unii wchodzącego w zakres jej polityki w dziedzinie energetyki należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej" - brzmi uzasadnienie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości podzielające tym samym argumenty Polski.
Więcej w zapisie audycji
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
REKLAMA
Gość: Jakub Wiech
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 11.18
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA