Jolanta Hajdasz o obecności dziennikarzy na granicy z Białorusią: krok w dobrą stronę
- Rozwiązanie, które obowiązuje obecnie, jest dobre, będziemy obserwować sytuację. Jeśli będzie taka możliwość, będziemy domagać się rozszerzania możliwości pracy dziennikarzy w rejonie konfliktu - mówiła w Polskim Radiu Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
2021-12-07, 14:55
Od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Zakaz nie obejmuje między innymi mieszkańców terenu objętego ograniczeniami, funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz żołnierzy.
W uzasadnionych przypadkach z zakazu przebywania będą mogły zostać zwolnione inne osoby, w szczególności dziennikarze.
Jolanta Hajdasz oceniła, że dostęp mediów do terenów przygranicznych jest krokiem w dobrą stronę. - Z różnych względów ta obecność jest potrzebna i wskazana. Należę do publicystów, którzy od początku opowiadali się za tym, by dziennikarze mogli pracować na granicy, ale tylko ci, którzy uzyskali akredytację. Cieszę się, że weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która takie akredytacje przyznaje to ważna rzecz, myślę, że to pozwoli nam z innej perspektywy poznać ten konflikt - zaznaczyła.
Gość audycji przypominała, że w sytuacjach trwającego konfliktu dziennikarze narażeni są na niebezpieczeństwo. - Widzimy to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, tam nie może być armia dziennikarzy, nie może być tak, ze każdy, kto ma legitymację prasową, tam pojedzie i w dowolnym czasie i miejscu będzie filmował. Jeśli skończy się to źle, jakimkolwiek problemem dla jakiejkolwiek osoby, to nie dziennikarz będzie za to odpowiadał, tylko będziemy mieć pretensje do wojska czy straży granicznej. Trzeba mieć trochę pokory i podporządkować się regułom wojny hybrydowej - mówiła Joanna Hajdasz.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Joanna Hajdasz
Data emisji: 07.12.2021
Godzina emisji: 13.46
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA