more_horiz
Wiadomości

Ceny energii elektrycznej w Polsce najniższe w Europie. Eksperci komentują

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:27
W czasie kryzysu energetycznego w Europie portal Energy Live odnotował różnice stawek, jakie należy zapłacić za 1 megawatogodzinę energii elektrycznej. Podczas gdy ceny w większości państw znacznie przekraczały 300 euro, 20 grudnia w Polsce za 1 MWh energii płacono 163,77 euro.
Na niskie ceny energii w Polsce względem innych państw w Europie wskazał Javier Blas z Bloomberg News.
Na niskie ceny energii w Polsce względem innych państw w Europie wskazał Javier Blas z Bloomberg News.Foto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Jak podkreślają eksperci, na ceny energii w całej Europie może mieć efekt domina, w związku ze zmianami w systemach energetycznych poszczególnych państw. Pierwsze zmiany mówiące o lawinowym wzroście cen już widać, jednak w Polsce utrzymują się one nadal na najniższym poziomie.

O różnicach napisał m.in. dziennikarz Bloomberg News Javier Blas, który zaznaczył, że w poniedziałek pobito kilka rekordów.

"EUROPEJSKI KRYZYS ENERGETYCZNY: Wow, wow, wow… Brak mi słów, by opisać europejski krótkoterminowy rynek energii elektrycznej. W poniedziałek pobito kilka rekordów. Z wyjątkiem Polski i Skandynawii, cała Europa jest powyżej € 300 na MWh (Francja i Szwajcaria blisko € 400)" - napisał Blas.

Francuskie kłopoty

Komentatorzy podkreślają, że zmiany zapoczątkowała m.in. ubiegłotygodniowa decyzja Électricité de France, francuskiego państwowego dostawcy prądu, który poinformował, że w związku z awaryjną konserwacją wyłączone zostaną aż cztery elektrownie jądrowe. Przekłada się to na ograniczoną moc francuskiego systemu energetycznego do połowy stycznia. Państwo, które tradycyjnie było eksporterem energii, teraz samo zaczęło ją importować.

Wraz z francuskim importem, ceny wzrosły w całej Europie. W Polsce to zmiana z dnia na dzień o 110 proc. Dziś ceny kształtują się już znacznie wyżej, ale Polska nadal ma najniższe stawki - w zestawieniu na dzień poprzedzający 22 grudnia to 343,9 euro.


Ceny energii w Europie Ceny energii w Europie

Do analizy należy dodać dane z Eurostatu - zarówno te o cenach energii względem średnich zarobków - a te w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie, jak i te wskazujące, że prąd droższy niż w Polsce ma 16 państw Unii.

Gwałtowne zmiany pokazują jednak, że zdawałoby się niewielkie zmiany w systemie energetycznym jednego państwa, mają w aktualnej sytuacji na rynku energii olbrzymie znaczenie. 

pg,TT,EnergyLive

Zobacz także

Zobacz także