Od czego zależą ceny prądu? Prezes PGE wyjaśnia, że Unia ma swój udział w podwyżkach

2021-12-16, 17:45

Od czego zależą ceny prądu? Prezes PGE wyjaśnia, że Unia ma swój udział w podwyżkach
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forum/Włodzimierz Wasyluk

O cenach prądu, w tym: kto i co wpływa na ich wysokość, mówił gość radiowej Jedynki Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej - największego polskiego koncernu energetycznego.

A problem cen jest istotny, gdyż w czwartek Urząd Regulacji Energetyki ma podjąć decyzję o wielkości podwyżek cen za energię w polskich domach. Nieoficjalnie mówi się o podwyżce rzędu ponad 20 proc.

- Oczywiście wszystko zależy od prezesa Urzędu. My złożyliśmy wnioski o podwyżki dla naszych klientów wynoszące ok. 20 proc., ale trzeba też pamiętać, że połowa opłaty na rachunku to opłata dystrybucyjna, a druga połowa dotyczy zużytej energii - mówi gość Polskiego Radia.


Posłuchaj

O cenach prądu, w tym co wpływa na ich wysokość, jak je obniżyć, a także o planach przejścia Polskiej Grupy Energetycznej na zeroemisyjność, mówił gość radiowej Jedynki Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej./Błażej Prośniewski/. 5:29
+
Dodaj do playlisty

 

Wzrost ceny prądu spowodowany decyzją Unii Europejskiej o drastycznej podwyżce opłat za CO2

Jak dodaje, podwyżki nie są spowodowane tylko decyzjami zakładów energetycznych, ale są konsekwencją ostatnich decyzji Unii Europejskiej.

- Ta podniosła opłaty za uprawnienia CO2, i to w ostatnim roku, aż trzykrotnie, mimo że nie ma na to żadnego uzasadnienia – wyjaśnia gość Polskiego Radia.

I dodaje, że obserwuje też bardzo niepokojący mechanizm związany z tymi opłatami, czyli spekulację tym instrumentem.

- Dzisiaj uprawnienie CO2 kosztuje 90 euro, a na początku zeszłego roku kosztowało 25 euro. Czyli ponad 60 proc. opłaty za cenę energii stanowi opłata za uprawnienie CO2 – mówi prezes PGE.

Firmy energetyczne nie są wstanie pokryć wydatków na opłaty związane z CO2 z własnych środków

- To powoduje, że musimy wnioskować o podniesienie cen energii, gdyż nie jesteśmy w stanie pokryć tych kwot z własnych środków – mówi gość radiowej Jedynki.

Dopowiada, że dzisiaj na Radzie Europy premier Morawiecki wystąpił o reformę tego systemu i apelował o wyeliminowanie handlu spekulacyjnego uprawnieniami z rynku, dzięki czemu te ceny będą bardziej przewidywalne.


Powiązany Artykuł

Michał Kleiber 1200.jpg
System handlu emisjami CO2. Prof. Kleiber: UE jest do niego bardzo przywiązana

Podkreśla, że jeśli ten system nie zostanie zmieniony, to energetykę czeka zatrzymanie procesu transformacji, gdyż nie będzie jej na to stać.

PGE wdraża strategię zeroemisyjności – przechodzi z węgla na energię wiatrową oraz gaz

Tymczasem PGE przyjęła w ubiegłym roku strategię, która przewiduje doprowadzenie do 2050 r. do zeroemisyjności.

Jak mówi gość Polskiego Radia, z produkcji energii zostanie wyeliminowany węgiel, a jednym ze źródeł będą elektrownie wiatrowe budowane na Bałtyku.

- Kolejnym elementem będzie przejście, w przypadku ciepłownictwa w miastach, z węgla na gaz – dodaje gość Polskiego Radia.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej