more_horiz
Wiadomości

Weto prezydenta ws. ustawy medialnej. Prof. Paruch: to nie jest bunt wobec Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 13:15
- Nie mamy do czynienia z żadnym buntem prezydenta wobec Zjednoczonej Prawicy. Prezydent zrealizował to, co zapowiadał w sierpniu, jeśli ustawa będzie takiej treści, jakiej wyszła z Sejmu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch (UMCS w Lublinie).
Prof. Waldemar Paruch
Prof. Waldemar ParuchFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu nowelizacji ustawy medialnej i skierowaniu jej ponownie do Sejmu. Zaznaczył, że sfera medialna wymaga ograniczeń monopoli medialnych i wpływu zagranicy, jednak powinny one dotyczyć podmiotów, które chcą wejść na polski rynek w przyszłości.

Zdaniem prof. Waldemara Parucha ustawa medialna zawierała niekonstytucyjne zapisy. - Jeśli chodzi o sposób powoływania KRRiT, rozwiązania zaproponowanego przez Konfederację Trybunał Konstytucyjny nie mógłby uznać za zgodny z konstytucją, odbierały one prezydentowi bardzo ważne uprawnienia - przypominał.

- TVN stała się przedmiotem gry pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jest pytanie, na ile USA wyciągną właściwe wnioski z tego, co się zdarzyło, i przestaną ignorować interesy polskie. Robi to administracja Joe Bidena, która jest w relacji z jednej strony z Niemcami, a w drugiej z Rosją, i rozmawia o Polsce bez Polski. Pytanie, kiedy linia polityczna narzucona przez nową administrację Stanów Zjednoczonych ulegnie dość istotnie korekcie, mam nadzieję, że stanie się to w ciągu najbliższych kilku miesięcy - dodał politolog.

Posłuchaj
24:04 PR24_mp3 2021_12_29-11-33-46.mp3 Prof. Waldemar Paruch o nowelizacji ustawy medialnej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zawetowane przez prezydenta przepisy zezwalały, aby właścicielami mediów w Polsce były jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Czytaj również:

Andrzej Duda mówił, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie tej nowelizacji brał pod uwagę między innymi: ochronę prawa własności, swobodę działalności gospodarczej. Mówił także o polsko-amerykańskiej umowie z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych, która gwarantuje ochronę wzajemnych inwestycji. Wskazywał też na konieczność dochowania zawartych umów, wskazując na udzieloną niedawno TVN24 koncesję.     

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Waldemar Paruch

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 11.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem