Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu nowelizacji ustawy medialnej i skierowaniu jej ponownie do Sejmu. Zaznaczył, że sfera medialna wymaga ograniczeń monopoli medialnych i wpływu zagranicy, jednak powinny one dotyczyć podmiotów, które chcą wejść na polski rynek w przyszłości.
Zdaniem prof. Waldemara Parucha ustawa medialna zawierała niekonstytucyjne zapisy. - Jeśli chodzi o sposób powoływania KRRiT, rozwiązania zaproponowanego przez Konfederację Trybunał Konstytucyjny nie mógłby uznać za zgodny z konstytucją, odbierały one prezydentowi bardzo ważne uprawnienia - przypominał.
- TVN stała się przedmiotem gry pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jest pytanie, na ile USA wyciągną właściwe wnioski z tego, co się zdarzyło, i przestaną ignorować interesy polskie. Robi to administracja Joe Bidena, która jest w relacji z jednej strony z Niemcami, a w drugiej z Rosją, i rozmawia o Polsce bez Polski. Pytanie, kiedy linia polityczna narzucona przez nową administrację Stanów Zjednoczonych ulegnie dość istotnie korekcie, mam nadzieję, że stanie się to w ciągu najbliższych kilku miesięcy - dodał politolog.
24:04 PR24_mp3 2021_12_29-11-33-46.mp3 Prof. Waldemar Paruch o nowelizacji ustawy medialnej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Zawetowane przez prezydenta przepisy zezwalały, aby właścicielami mediów w Polsce były jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Czytaj również:
Andrzej Duda mówił, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie tej nowelizacji brał pod uwagę między innymi: ochronę prawa własności, swobodę działalności gospodarczej. Mówił także o polsko-amerykańskiej umowie z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych, która gwarantuje ochronę wzajemnych inwestycji. Wskazywał też na konieczność dochowania zawartych umów, wskazując na udzieloną niedawno TVN24 koncesję.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: prof. Waldemar Paruch
Data emisji: 29.12.2021
Godzina emisji: 11.33
PR24/ka