Tysiące audycji w "Radiach Wolności"

Portal polskieradio.pl uruchomił specjalny serwis zatytułowany "Radia Wolności". Uruchomienie serwisu poprzedza niezwykła konferencja.

2011-01-12, 00:49

Tysiące audycji w "Radiach Wolności"

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty



W czwartek 13 stycznia w Polskim Radiu spotkają się ludzie, którzy przez dziesięciolecia tworzyli „głosy wolności”. W tym dniu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, która będzie hołdem złożonym znanym i anonimowym radiowcom z BBC, RWE i RFI, którzy zza żelaznej kurtyny w latach zimnej wojny nieśli do kraju wolne słowo.

Zapraszamy również na transmisję audio i wideo na portalu polskieradio.pl od godz. 9.00

Audycje zza żelaznej kurtyny

Tysiące archiwalnych audycji spoza „żelaznej kurtyny” znalazły się na łamach uruchomionego przez polskieradio.pl serwisu internetowego Radia Wolności. Na 85-lecie swojego istnienia Polskie Radio dokonało cyfryzacji tysięcy analogowych taśm, których kopie od lat gromadzone były w Warszawie, zawierających zapis audycji nadawanych przez Radio Wolna Europa, BBC i Radio France Internationale.

Radio Wolna Europa, BBC czy RFI przez całe dziesięciolecia były jedynym głosem prawdy, który docierał do komunistycznej Polski. Peerelowskie władze wszelkimi środkami próbowały ograniczać dostęp do wiadomości bez cenzury. Praktycznie przez cały okres istnienia PRL władze zagłuszały zagraniczne radia, a za ich słuchanie groziły Polakom represjami, począwszy od wyrzucania z pracy czy studiów, zesłanie do obozu pracy po kary więzienia. Do rangi symbolu urasta fakt, źe w trakcie poznańskiego czerwca 1956 robotnicy starali się zniszczyć urządzenia zagłuszające.

W serwisie Radia Wolności będziemy mogli usłyszeć głosy wielu znakomitych postaci, jak np. Witold Gombrowicz czy Gustaw Herling-Grudziński. Ogrom zebranego materiału zaskoczył nawet Andrzeja Mietkowskiego, dyrektora Portalu polskieradio.pl, a także byłego szefa warszawskiego biura Radia Wolna Europa.

REKLAMA

- Tam byli wszyscy twórcy paryskiej "Kultury", twórcy niezależnych publikacji, książek wydawanych poza cenzurą w Polsce, tam był cały Londyn emigracyjny, emigracja andersowska, wielkie cykle, które zmieniły losy Polski, jak np. Józef Światło "Za kulisami bezpieki i partii" – cykl, który, chyba można powiedzieć, obalił stalinizm w Polsce – powiedział Andrzej Mietkowski w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki".

Poruszanie się po serwisie zostało jak najbardziej ułatwione i użytkownicy, dzięki specjalnej wyszukiwarce, będą mogli znaleźć wybrane przez siebie audycje, cykle, osoby, wydarzenia.

– Dostęp do nagrań jest całkowicie bezpłatny. Uważamy, że jest to jeden z najbardziej misyjnych projektów, nad jakimi Polskie Radio, a na pewno Portal, pracowały w ciągu ostatnich miesięcy – zapewnia Andrzej Mietkowski. 

Dźwięki, które umieściliśmy w nowym serwisie, to około 1500 audycji BBC i drugie tyle z RFI. Nagrania trafiły do Polskiego Radia jako spuścizna po zamykanych polskich sekcjach. W przypadku RWE, przez ostatnich kilka miesięcy Polskie Radio cyfryzowało prawie 20 tysięcy analogowych nagrań, których kopie od 15 lat zdeponowane były w Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie. Oryginały znajdują się w Instytucie Hoovera w Kalifornii.

REKLAMA

Zobacz serwis Radia Wolności >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej