more_horiz
Wiadomości

Odszkodowania od Niemiec. Morawiecki: nieustannie podejmujemy działania, by umiędzynarodowić ten temat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 10:14
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd podejmuje nieustanne wysiłki, by umiędzynarodowić temat odszkodowań za straty wojenne od Niemiec i będzie to robił nadal, ze zdwojoną siłą, "zwłaszcza po otrzymaniu noty od Republiki Federalnej Niemiec". - Jest to sprawa fundamentalnie ważna dla wszystkich Polaków - zaznaczył.
Premier Mateusz Morawiecki: rząd podejmuje nieustanne wysiłki, by umiędzynarodowić temat odszkodowań od Niemiec
Premier Mateusz Morawiecki: rząd podejmuje nieustanne wysiłki, by umiędzynarodowić temat odszkodowań od NiemiecFoto: nac.gov.pl

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Odszkodowania za straty wojenne. Wiceszef MSZ zwrócił się do amerykańskiego Kongresu

10 stycznia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk przekazał, że rząd zwróci się do Kongresu USA - komisji, senatorów i kongresmenów - o wsparcie w działaniach ws. rekompensaty za straty wojenne od Niemiec.

Czytaj także:

13 stycznia ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csabą Korosim i przekazał mu pismo z prośbą o przyjrzenie się sprawie odszkodowań wojennych od Niemiec, o które stara się Polska. Kopię listu otrzymał też sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także