Wpis do rejestru zabytków a prawa właściciela. Jest orzeczenie TK
Ujmowanie nieruchomości w gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia jej właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia jest niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W ocenie TK jest to nadmierna ingerencja w prawo własności.
2023-05-11, 13:44
- Ogłoszony wyrok nie jest zaskoczeniem, bo wszyscy uczestnicy postępowania o takie rozstrzygnięcie Trybunału wnosili - wskazał w uzasadnieniu czwartkowego wyroku sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański.
Jak zaznaczył, "nie ma wątpliwości, że ochrona zabytków jest wartością szczególną". - Jednakże nadrzędny cel, jakim jest ochrona zabytków nie może upoważniać prawodawcy do wprowadzania i utrzymywania takich ograniczeń w wykonywaniu prawa własności, które nie są ani konieczne, ani proporcjonalne - wskazał.
Posłuchaj
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Tymczasem uznany przez TK za niekonstytucyjny przepis ustawy o ochronie zabytków - jak podkreślił sędzia - "prowadzi do sytuacji, w której właściciel dowiaduje się, że jego nieruchomość ma zostać wpisana do gminnej ewidencji zabytków i nie ma możliwości kwestionowania działań władzy publicznej, musi zaś znosić wynikające stąd istotne ograniczenia".
REKLAMA
- Jeżeli zaś przyjrzymy się skutkom prawnym wpisu do gminnej ewidencji zabytków, to trzeba dojść do wniosku, że polegają one na istotnym ograniczeniu prawa własności, w szczególności prawa do korzystania z własności - wskazał sędzia Sochański.
Pytanie w sprawie przepisu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami dotyczącego wpisów do gminnej ewidencji zabytków skierował do TK jeszcze w 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Czwartkowe orzeczenie TK zapadło jednogłośnie w składzie pięciorga sędziów.
CZYTAJ WIĘCEJ
Szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków: Polacy kochają zabytki
pp/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA