122. rocznica urodzin Witolda Pileckiego. "Wiele jego myśli, refleksji, działań, to są sprawy dla nas aktualne"
W dniu 122. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego przy pomniku upamiętniającym Rotmistrza na warszawskim Żoliborzu złożono wieńce i kwiaty. Organizatorami wydarzenia były Fundacje Projekt Patriotyzm i Służba Niepodległej. Prezesi tych organizacji pozarządowych Mateusz Luśnia i Mateusz Feszler podkreślali, że ważne jest kultywowanie pamięci o Rotmistrzu Pileckim.
2023-05-13, 17:01
Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powiedział, że Witold Pilecki jest bohaterem na nasze czasy. - Wiele jego myśli, refleksji, działań, to są sprawy dla nas aktualne, ważne. Całe jego życie miało jeden wspólny mianownik - służba dla innych. On pokazał cały sens tego, że warto było spalać się dla innych - mówił Jarosław Wróblewski.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Obrony Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Życiorys Witolda Pileckiego
Witold Pilecki był harcerzem, rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej. Dobrowolnie został więźniem KL Auschwitz, gdzie organizował konspirację, skąd też pisał raporty o holocauście.
Uciekł z obozu zagłady. Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie został uwięziony przez władze komunistyczne Polski Ludowej, torturowany. Skazano go na śmierć. Zginął w więzieniu na Rakowieckiej strzałem w tył głowy w maju 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 został odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.
REKLAMA
- Rodzina Ulmów przykładem heroizmu Polaków
- Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Instytut Yad Vashem uhonorował ponad 7 tys. Polaków ratujących Żydów
IAR/mn
REKLAMA